Smażenie jest popularną metodą obróbki termicznej produktów żywnościowych, która jednocześnie jest najmniej zdrowa. Dlatego warto z niego zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć.
DROGA DO NADWAGI
Smażone produkty są bardziej kaloryczne niż pieczone albo gotowane. W trakcie smażenia wchłaniają tłuszcz, tracąc przy tym wodę. Zawartość tłuszczu może wynosić od 15% do 50%. Dlatego efektem częstego jedzenia smażonych potraw jest nadwaga albo otyłość. Im dłużej je smażymy, tym więcej tłuszczu pochłaniają.
GORSZY SKŁAD
Smażenie zmienia skład potraw. Wysoka temperatura i długi czas smażenia doprowadza do utraty cennych składników odżywczych. Dlatego bardzo spieczony kawałek mięsa traci na wartości. Wynikiem obróbki termicznej są straty niektórych witamin: C, A, D, E, K i z grupy B oraz aminokwasów.
PRZYCZYNA CHORÓB
W trakcie obróbki mogą powstać szkodliwe substancje, np. tłuszcze trans w tłuszczu, który był wielokrotnie używany do przygotowywania potraw. Trans są niebezpieczne dla zdrowia. Są odpowiedzialne m. in. za miażdżycę, nowotwory, cukrzycę typu 2 i choroby sercowo–naczyniowe. Niebezpieczne są też związki, powstające ze spalonego tłuszczu, np. akroleina o właściwościach rakotwórczych. Przede wszystkim unikajmy smażenia produktów na smalcu, bo prowadzi to do powstania wolnych rodników, które przyspieszają starzenie organizmu.
ciekawostka:
Jeśli masz ochotę na coś smażonego, może to oznaczać, że Twojemu organizmowi brak tłuszczy i wapnia i w naturalny sposób próbuje uzupełnić te braki. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po zdrowsze źródło tych składników np. po awokado.