Lato to czas wakacji i odpoczynku. To także pora upałów, które bywają niebezpieczne, a zwłaszcza dla dzieci, starszych i przewlekle chorych. Są jednak skuteczne sposoby, aby przeżyć nadmiar słońca.
DUŻO WODY
W upalne, duszne i gorące dni, gdy żal leje się z nieba podstawowa zasada to pić dużo wody, najlepiej wysokomineralizowaną lub średniozmineralizowaną. Do wody mineralnej możemy dodać listem mięty i plasterek cytryny, co nas orzeźwi. Dziennie pijmy przynajmniej 2 litry, żeby uniknąć odwodnienia i zasłabnięcia. Wodę pijmy małymi porcjami, ponieważ wypita w większej ilości na raz powoduje brak pragnienia na dłuższy czas. Można pić soki owocowe i warzywne oraz ciepłe napoje: gorącą, słodką i miętową herbatę, która wpływa pozytywnie na termoregulację organizmu. Żeglarze piją gorącą herbatę z solą (sól zatrzymuje wodę w ciele oraz uzupełnia elektrolity, które tracimy w trakcie pocenia się). Unikajmy alkoholu, kawy i napojów gazowanych.
OCHRONA CIAŁA
Wybierając się na plażę, zawsze bierzmy parasol i wklepujmy w skórę krem z odpowiednim filtrem UV. Poza tym chrońmy głowę przed słońcem, zakładając chustę, czapkę z daszkiem lub kapelusz. W ten sposób unikniemy udaru słonecznego. Poza tym zakładajmy przewiewne i luźne ubrania lniane i bawełniane w jasnych kolorach, ponieważ przepuszczają powietrze i odbijają promienie słoneczne, a dzięki temu jest chłodniej. Nocą zakładajmy bieliznę z satyny – pozwala skórze oddychać i nie przylepia się do ciała. Ciało można ochłodzić, stosując płyny orzeźwiające bezpośrednio na skórę.
SIESTA
Warto, zgodnie z podstawową zasadą krajów śródziemnomorskich, między godziną 11:00 i 14:00 zrobić sobie południową siestę. Dlatego jeśli to możliwe nie przebywajmy na dworze w porze największego nasłonecznienia. W samo południe, o 12:00 słońce świeci najmocniej, a wtedy nam najbardziej zagraża.