Kolendra jest kolejnym popularnym ziołem, wykorzystywanym w kuchni jako dodatek do dań. Ma wyjątkowy zapach i charakterystyczny smak, dlatego doskonale podkreśla potrawę. Bywa także stosowana w medycynie naturalnej jako lek na różne dolegliwości.
NA TRAWIENIE
Kolendra pomaga w leczeniu dolegliwości trawiennych, np. w zaparciach, wzdęciach, kolce jelitowej, biegunce i niestrawności oraz w zaburzeniach żołądkowo – jelitowych (zapalenie błony śluzowej żołądka, itp.) Można ją także wykorzystać w walce z pasożytami jelitowymi.
Reguluje trawienie, ponieważ poprawia perystaltykę jelit oraz stymuluje wydzielanie śliny i soku żołądkowego. Poprawia apetyt, działa tonizująco na żołądek i oczyszczająco na wątrobę. Delikatnie przeczyszcza, więc poleca się ją w problemach z wypróżnianiem, gdy stosuje się ją regularnie przez tydzień. Dzięki temu, że pobudza łaknienie może okazać się przydatna w leczeniu anoreksji. Jest także źródłem błonnika, poprawiającego trawienie.
DLA PRZEZIĘBIENIE
Ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i bakteriobójcze, więc może być pomocna w leczeniu przeziębienia. Poza tym zwiększa odporność, a więc podatność na infekcje. Pomaga również w stanach zapalnych dróg oddechowych i grypie. Wywar z kolendry oczyści jamę nosową, krtań i płuca z wydzielin.
DLA ODRUWANIA
Może być wykorzystana w odtruwaniu organizmu, a więc usuwaniu szkodliwych związków, w tym metali ciężkich. Picie herbatki z kolendry pomaga usunąć z organizmu: rtęć, ołów, kadm i aluminium w ciągu kilku miesięcy. Żeby odtruwanie było skutecznie, koniecznie jest równoczesne stosowanie środków wchłaniających toksynę, bo kolendra wyciąga z organizmu więcej szkodliwych toksyn, niż sama może usunąć. Dlatego potrzebuje towarzystwa chlorelli, np. algi morskiej, która wiąże toksyny i pomaga usuwać je z organizmu. Pomaga także usunąć nieprzyjemny zapach z ust, a więc jest lekiem na halitozę.
DLA REGULACJI
Reguluje poziom cholesterolu i cukru we krwi, ponieważ je obniża, a w ten sposób zapobiega poważnym chorobom, np. zawałom serce. Poza tym obniża ciśnienie krwi. Dzięki zawartości żelaza uzupełnia jego niedobory, zapobiegając anemii.