Polub nas na Facebooku
Jeśli jesteś zdrowy, twój uśmiech powinien to odzwierciedlać – przekonują dentyści. Co więcej zdaniem specjalistów zdrowe zęby mają wpływ na stan naszego zdrowia. Regularna higiena i leczenie ubytków wpływa pozytywnie na zdrowie układu pokarmowego, serce, płuca, a nawet na jakość naszego życia seksualnego. A co jeśli nasze zęby, mimo, że są zdrowe, to na takie nie wyglądają? Z pomocą przychodzi stomatologia estetyczna.
-
Wybielanie Beyond.
Najprostszym zabiegiem, który poprawia wygląd zębów jest wybielanie. Warunek – zęby muszą być zdrowe. Dzięki takim metodom, jak Beyond zęby można rozjaśnić nawet o 4-15 stopni w skali VITA i to w zaledwie 45 minut. Zabieg jest bezbolesny, przeprowadza się go w gabinecie. Polega on na nałożeniu na zęby specjalnego żelu utleniającego przebarwienia i aktywowaniu go tzw. zimnym światłem. Efekt wybielania widoczny jest jeszcze tego samego dnia i utrzymuje się przez blisko rok. Wybielanie najczęściej stosuje się po zakończeniu leczenia. Osoby poddające się zabiegowi muszą mieć zaleczone wszystkie ubytki. Tzw. ekspresowe wybielanie usuwa przebarwienia z kawy, herbaty, papierosów, likwiduje efekty tzw. kolorowej diety. Nie zmienia jednak koloru naszych zębów.
-
Porcelanowe licówki.
Tutaj z pomocą mogą przyjść licówki. Cienkie, mające zaledwie 0,5-1 mm porcelanowe łuski nakleja się na powierzchnię zęba. W ten sposób można nie tylko zmienić jego kolor, a nawet samemu sobie go wybrać. Licówki usuwają także szereg innych problemów z uzębieniem. W tym tzw. diastemy, czyli przerwy między zębami. Są także rozwiązaniem stosowanym u osób z popękanym szkliwem, nadkruszonymi zębami. Licówki stosuje się także w zabiegach przedłużania zębów, korekcie przebiegu linii uśmiechu oraz terapiach antyagingowych. Nakładając licówki możemy wyrównać zęby, nadać im nowy, anatomiczny kształt, wydłużyć je, w końcu odmłodzić uśmiech. Zmieniają one całkowicie kształt uśmiechu, nadają mu symetrii. Stosuje się je często w przypadkach, kiedy wybielanie nie działa jak to jest u osób z zębami o naturalnym odcieniu żółtym, niebieskim czy szarym.
-
Konturowanie zęba.
W odróżnieniu od licówek, które często wydłużają, zjedzone z wiekiem zęby, szlifowanie skraca zęby. Zabieg zalecany jest osobom, których zęby są za długie, szpiczaste i wystają poza linę ust. W tym przypadku dzięki szlifowaniu dentysta może usunąć nadmiar zęba, nadając mu nowy kształt. Przy okazji stomatolog usuwa z powierzchni zęba wszelkie niedoskonałości. Zabieg wykonuje się specjalnymi wiertłami diamentowymi, krążkami ściernymi i gumkami. Brzmi groźnie? Wręcz przeciwnie. Zabieg jest bezbolesny. Cały zabieg kończy się polerowaniem i wygładzaniem. – To jeden z najprostszych zabiegów estetycznych. Wykonuje się go na jednej wizycie, często bez konieczności znieczulania.
-
Bonding.
Niedoskonałości kształtu i koloru zębów można usunąć także dzięki żywicy kompozytowej. Zabieg bondingu, jest tańszą alternatywą dla licówek. Polega on na zeszlifowaniu przedniej części zęba i nałożeniu cienkiej warstwy kompozytu. Podobnie jak w przypadku licówek, pacjent sam może wybrać odcień żywicy. Następnie dentysta kształtuje powierzchnię zęba. Tak naniesiona warstwa żywicy kompozytowej utwardzana jest lampą polimeryzacyjną. Cała powierzchnia następnie jest wygładzana i polerowana. Zabieg trwa zaledwie 2 godziny i nie wymaga znieczulenia. Efekt? Dzięki żywicy można usunąć z powierzchni zęba przebarwienia, spękania i nierówności na powierzchni zęba. Podobnie jak w przypadku licówek bondingiem możemy także zamknąć diastemy.
-
Szyna Clear Aligner.
Niewielkie wady zgryzu nie wymagają dziś leczenia aparatami stałymi lub ruchomymi. Alternatywą są przeźroczyste szyny Clear Aligner, nieposiadające charakterystycznych dla aparatów ortodontycznych metalowych elementów. Szyna wykonana z tworzywa sztucznego, dopasowana jest anatomicznie do kształtu zębów i może być zdejmowana podczas jedzenia i higieny. Co najważniejsze, jest całkowicie niezauważalna. Za pomocą Clear Aligner można poprawić symetrię twarzy, poprawić kontur ust. Szynę stosuje się dziś w leczeniu stłoczenia zębów, tzw. głębokiego zgryzu i zgryzu krzyżowego. Jej noszenie likwiduje także diastemy. – Rozwiązanie to nie tylko jest o wiele bardziej estetyczne od aparatu stałego, leczy przede wszystkim wiele popularnych i najczęstszych wad. Co więcej jest biokompatybilne, nie wywołuje reakcji alergicznych na metal, jest także o wiele bardziej komfortowe od aparatu – zapewnia dentysta.
info.: Centrum Stomatologii Luxdentica
foto.: materiały prasowe