4. Problemy ze wzrokiem
Niewiele osób wie, że nagle pogarszający się wzrok to jeden z objawów problemów hormonalnych. Jeśli Twój wzrok się pogorszył, warto wybrać się na konsultację do lekarza.
5. Długie i obfite menstruacje
Kobiety cierpiące na problemy hormonalne mają problemy z okresem. Często skarżą się na bardzo bolesne skurcze menstruacyjne, nieregularność cyklu czy całkowity zanik miesiączki. Często wśród tych dolegliwości występują bóle w dolnej części brzucha lub bóle jajników oraz ciemne plamienia po okresie. To najczęstsze objawy, z którymi kobiety zgłaszają się do lekarza.
6. Problemy skórne
Zauważyłaś, że Twoja cera się zmienia? Pojawił się trądzik, wysypka, zmiany koloru i kształtu skóry? Zwiększona jej twardość lub pojawienie się zmarszczek to niestety również objawy zaburzonej gospodarki hormonalnej.
Przyczyny problemów hormonalnych
Przyczyną zaburzeń hormonalnych są zazwyczaj predyspozycje genetyczne. Duży wpływ na zaburzenia hormonalne ma także stres, który przyczynia się do nieprawidłowości związanych z nadmiarem kortyzolu, który nazywany jest hormonem stresu. Ogromną rolę w zachowaniu równowagi hormonalnej ma stan emocjonalny oraz dieta. Powinnaś unikać posiłków, które mogą zaburzać metabolizm. Niewskazane są produkty zawierające dużo konserwantów, soli czy cukru.
Jak zapobiegać?
1) Dostarczaj organizmowi przeciwutleniaczy i zwiększ dzienną dawkę witaminy A, B, kwasu foliowego oraz witaminy D.
2) Wprowadź większą dawkę wapnia, magnezu, chromu, selenu, cynku, jodu i kwasów omega-3 do swojej codziennej diety. Stosuj suplementy diety (np. Noble Health).
3) Zwiększ aktywność fizyczną, dzięki której zwiększy się poziom hormonu szczęścia w Twoim organizmie. Pamiętaj o zdrowej diecie.