Po ciężkim dniu niejednokrotnie nasze kostki uniemożliwiają nam założenie buta. To częsta dolegliwość, zwłaszcza kobiet. Nie musi oznaczać to kłopotów ze zdrowiem, ale niestety bywa ważnym sygnałem alarmowym.
Dość często jest to spowodowane skręceniem, zwichnięciem, niewydolnością serca, kłopotami z wątrobą czy nerkami, a nawet statycznym trybem życia lub przyjmowaniem leków antykoncepcyjnych. Ważne jest aby nie bagatelizować takich objawów.
Wiązadła, czyli włókniste taśmy łączące kości w stawie, są bardzo mocne, jednak upadek lub niefortunne stąpnięcie może doprowadzić do skręcenia w kostce, która reaguje na to obrzękiem i bólem. Zwykle uszkodzeniu ulegają także pobliskie naczynia krwionośne, co powoduje siniaki. Kostka podatna jest również na zwichnięcia – pod wpływem upadku czy uderzenia koniec kości przemieszcza się poza staw. Wokół uszkodzonej kostki też pojawia się opuchlizna. Obrzękowi kostek sprzyja również długotrwałe przyjmowanie takiej samej pozycji, np. wielogodzinne przesiadywanie przy komputerze lub stanie w pracy. Opuchnięte kostki bywają jednym z objawów bardzo poważnego schorzenia dotykającego nasze serce, tracące czasem zdolność do pompowania takiej ilości krwi, która zapewnia odpowiednie dotlenienie tkanek i zaopatrzenie ich w składniki odżywcze. Przy niewydolności serca obrzękowi kostek (zazwyczaj lewostronnemu) towarzyszy uczucie duszności i zimna w nogach, sinienie warg i paznokci oraz narastające osłabienie. W ciężkich przypadkach choroby opuchlizna może objąć całą nogę.
Opuchlizna może wskazywać także chorobę żył. Powoduje ją cofanie się krwi, do którego dochodzi na skutek uszkodzenia zastawek umieszczonych w żyłach. Początkowo objawia się uczuciem ciężkości nóg, pojawiającym się przede wszystkim wieczorem. Później męczą nas nocne skurcze łydek oraz bóle w okolicach goleni i kostek, które często puchną. Obrzęk kostek u nóg może sygnalizować także niewydolność nerek, a w efekcie powstaje nadmiaru płynu w tkankach. Opuchlizna (zwykle prawostronna) pojawia się najczęściej rano i jest ciepła. Towarzyszy jej także obrzęk twarzy, szczególnie okolic oczu (tak zwane „worki” pod oczami). Nabrzmiała jest również zewnętrzna część dłoni. Kobiety są szczególnie narażone na puchnięcie kostek, które często występują w czasie ciąży, szczególnie pod koniec tego okresu. Sporo pań cierpi na obrzęki również w drugiej połowie cyklu i są one wówczas jednym z syndromów napięcia przedmiesiączkowego. Czasem mogą one zwiastować poważniejsze problemy z hormonami płciowymi. Przyczyną bywa przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych.
Jeśli obrzękom kostek towarzyszy także puchnięcie dłoni, powiek, a nawet całej twarzy, może być to symptom uszkodzenia wątroby przez żółtaczkę lub nadmierne spożywanie alkoholu. Organ w ten sposób informuje nas, że uszkodzone komórki nerwowe nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości albumin, czyli rozpuszczalnych białek. Organizm próbuje wyrównywać ich stężenie, w efekcie czego powstają m.in. obrzęki kostek. Należy pamiętać także, że wiele preparatów farmaceutycznych wykazuje działanie zmniejszające przepuszczalność naczyń włosowatych, którego skutkiem jest gromadzenie się nadmiernej ilości wody i obrzęki kostek. To przede wszystkim lekarstwa przeciwzapalne, przyjmowane zwłaszcza w łagodzeniu nadciśnienia. Czasem puchnięcie nóg mogą wywoływać nawet popularne leki przeciwbólowe.