Brązowa skóra to najpiękniejsza pamiątka z wakacji. Jednak podwarunkiem że opalenizna została uzyskana w zdrowy i bezpieczny sposób, a skóra jest ciągle dobrze odżywiona i zadbana .
Tekst: Zosia Chowaniec
O jasnych i ciemnych stronach słońca napisano już chyba wszystko. Wiemy więc, że promienie UV pomagają w gojeniu się wyprysków i zapaleń skórnych, łagodzą też zmiany związane z łuszczycą i atopowym zapaleniem skóry. Umożliwiają syntezę witamin z grupy D, niezbędnych do przyswajania wapnia, który z kolei jest odpowiedzialny za stan naszych kości. Dzięki promieniom słonecznym organizm wytwarza więcej hormonów szczęścia czyli dopaminy i serotoniny, a zmniejsza wytwarzanie adrenaliny – hormonu stresu.
Niestety, słońce także uszkadza skórę, przyśpiesza jej starzenie i przyczynia się do pojawiania się zmarszczek oraz przebarwień. Nie odradzamy słonecznych kąpieli, lecz przypominamy, że najważniejszy jest umiar, skuteczna ochrona i odpowiednia pielęgnacja. Jeśli zastosujemy kilka zasad, opalenizna będzie miała ładniejszy odcień, a skóra będzie zdrowsza. Przede wszystkim istnieją kosmetyki i preparaty, których nie urzywamy latem, ponieważ mogą powodować podrażnienia lub uczulenia. Rezygnujemy z antybakterynych mydeł i płynów oraz dezodorantów i toników z heksachlorofenem, czyli substancją, zapobiegającą rozwojowi bakterii.
Na półkę odkładamy maści przeciwtrądzikowe i szampony przeciwłupieżowe z dziegciem. Przed opalaniem nie używamy perfum, jeśli zawierają alkohol oraz takie olejki eteryczne jak bergamotowy, cedrowy, lawendowy, sandałowy i waniliowy. Mogą spowodować wysypkę oraz trudne do usunięcia przebarwienia. Z tego samego powodu odradzamy kremy z retinolem czyli witaminą A i z kwasami owocowymi. Warto również wiedzieć, że słońce wywołuje gwałtowne reakcje przy zażywaniu niektórych leków, np. przeciwbólowych, hormonalnych, antydepresyjnych i wielu antybiotyków.
Trzeba więc dokładnie czytać ulotki. Jak już wychodzimy na słońce, to wtedy gdy promieniowanie jest najmniej intensywne więc bezpieczne – do godziny 11 przed południem oraz po południu po godzinie 16. Używamy osobnych kosmetyków z filtrami do twarzy i ciała. Ochronimy skórę, ale też w zależności od potrzeb, zapewniamy jej składniki nawilżające czy odmładzające. Preparaty z filtrami nakładamy przynajmniej 30 minut przed wyjściem na plażę. To niezbędne minimum, by przygotować się na zdrowe opalanie. A po kąpielach słonecznych koniecznie wklepujemy w ciało odpowiednie preparaty, żeby skóra mogła się zregenerować.