Niektóre czynności zimowego przeglądu auta możemy wykonać same, pozostałe musimy zlecić mechanikowi. Zawsze jednak warto wiedzieć, jakimi elementami samochodowy magik powinien się zająć i upewnić się, że zwrócił uwagę na wszystkie z nich.
Czas na zmianę
Coraz więcej kierowców rozumie potrzebę używania opon zimowych i nie próbuje już przejeździć całego roku na uniwersalnych. Opony te są przygotowane do jazdy w warunkach zimowych – mieszanka, z której są wykonane lepiej pracuje w niższych temperaturach, a odpowiednia rzeźba bieżnika zwiększa przyczepność do oblodzonej lub zaśnieżonej drogi. Pamiętaj, że przy złych lub zużytych oponach wszelkie systemy wspomagania (ESP, ABS) działają ze zmniejszoną wydajnością. Najlepszy moment na zmianę opon na „zimówki” to temperatura ok 6-7°C. Po zmianie opon zawsze trzeba odpowiednio je wyważyć.
Trudny start
Aby mieć pewność, że któregoś mroźnego rano nie spotka nas przykra niespodzianka, należy sprawdzić funkcjonowanie układu zapłonowego (w tym świec). Defekty jego działania mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić odpalenie samochodu. Dbaj też o akumulator. Sprawdźmy poziom jego naładowania a wszelkie systemy zjadające energię (np. ogrzewanie tylnej szyby) włączajmy, gdy rzeczywiście jest taka konieczność.
Widzieć więcej
Konieczna jest kontrola wycieraczek i wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy, najlepiej na taki, który przystosowany jest do temperatury do -20°C. Letni płyn nie poradzi sobie ze śniegiem czy marznącym deszczem i sam zamarznie na przedniej szybie znacznie ograniczając widoczność kierowcy. Warto upewnić się, że klimatyzacja działa w należyty sposób, a jeśli zajdzie potrzeba wymienić filtry kabinowe. Niesprawna może powodować parowanie szyby.
Sama też bądź widoczna. Sprawdź działanie wszystkich świateł i migaczy oraz czystość szybek reflektorów. Te czynności z powodzeniem możesz zrobić sama, nawet bez podstawowej wiedzy motoryzacyjnej.
Co jeszcze?
Przed zimą warto też naprawić wszelkie miejsca na karoserii dotknięte korozją. Działanie niskich temperatur może spotęgować jej destrukcyjne działanie i znacznie zniszczyć nasz ukochany samochodzik.