Hammam wywodzi się z tradycji tureckich i zwana jest inaczej łaźnią turecką. W krajach Orientu pełni rolę łaźni publicznej. Dziś oczyszczający rytuał hammam zdobywa coraz większą popularność w naszym kraju.
Historia łaźni tureckich sięga jeszcze czasów starożytnych, tak więc są mocno zakorzenione w tamtejszej kulturze. Tradycyjnie zabieg wykonywany jest w łaźniach i służy głębokiemu oczyszczeniu ciała oraz ukojeniu duszy. Zapoczątkowany został przez starożytnych Greków i Rzymian, a następnie upowszechniał się wraz z islamem na terenach Azji Mniejszej i Afryki Północnej. Tradycyjnej łaźni arabskiej nie sposób przenieść do gabinetu czy salonów SPA, ale ze względu na efekty rytuału Hammam, warto wykorzystać jego etapy przy komponowaniu zabiegów oczyszczających.
Cały rytuał składa się z czterech etapów, które w sposób harmonijny następują jeden po drugim i uzupełniają się wedle starej marokańskiej tradycji.
1 ETAP
Marokański rytuał Hammam rozpoczyna się zabiegiem oczyszczania całego ciała. Proces mycia jest w nim częścią najważniejszą, wymagającą skupienia, odpowiedniej atmosfery, która zapewniają osiągnięcie oczekiwanego efektu odprężenia i oczyszczenia Ciepła woda zwilża ciało, otwiera pory oraz zmiękcza skórę. Dzięki temu łatwiej można usunąć toksyny z organizmu.
2 ETAP
Rytuał ten polega na dogłębnym peelingu ciała przy użyciu mydła Savon Noir i rękawicy Kessa. Savon Noir to naturalny produkt powstały z połączenia zmiażdżonych czarnych oliwek i oleju. Ma ono konsystencje brunatnej pasty. Ciało masujemy Kessą zdecydowanymi, okrężnymi ruchami, kierując się od kończyn w kierunku serca. Większą uwagę należy poświęcić miejscom gdzie naskórek jest grubszy ( pięty, łokcie i kolana ) lub gdzie widoczny jest cellulit.
3 ETAP
Kolejnym etapem zabiegu jest dostarczenie oczyszczonej skórze potrzebnych jej odżywczych substancji. Ciekawą propozycją może być glinka Ghassoul, która podziała na skórę witalizująco i ujędrniająco. Marokańska glinka wulkaniczna znana jest od XII wieku. W tradycji służy do mycia włosów oraz czyszczenia twarzy i ciała. Glinkę mieszamy z wodą pod wpływem której pęcznieje tworząc delikatną papkę. Nakładamy cienką warstwę na osuszoną skórę i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie spłukujemy całe ciało delikatnym strumieniem letniej wody. Glinka redukuje suchość i łuszczenie skóry, poprawia jej elastyczność i jędrność. Może być stosowana w pielęgnacji skóry wrażliwej, płytko unaczynionej i skłonnej do alergii.
4 ETAP
Ostatnim etapem jest nawilżenie skóry, która po dokładnym oczyszczeniu łatwiej będzie wchłaniać substancje odżywcze. Do wykonania tej ceremonii najlepiej posłużyć się olejem arganowym zwanym ,,płynnym zlotem”, który cudownie zamyka nasz rytuał piękna w hammamie.