Mleko modyfikowane to nic innego jak mleko krowie, które w czasie obróbki zostało odpowiednio zmienione (zmodyfikowane), tak by jak najbardziej swym składem przypominało pokarm naturalny. Do kiedy je podawać? Kiedy można podawać dziecku mleko krowie?
Zgodnie ze stanowiskiem europejskich gremiów, a dokładniej Komitetu ds. Żywienia przy Europejskim Towarzystwie Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, mleko krowie w niewielkich ilościach można proponować dziecku już w drugim półroczu życia. Ale uwaga: do końca pierwszego roku dominującym posiłkiem mlecznym pozostaje nadal pokarm kobiecy lub mleko modyfikowane. Zwykłe krowie mleko nie może być głównym pokarmem dla starszych niemowląt.
Problem wprowadzania do diety dziecka pełnego mleka krowiego stanowi przedmiot wielu dyskusji wśród ekspertów zajmujących się żywieniem. W zasadzie po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia nie ma przeciwwskazań do wprowadzenia mleka krowiego, musimy jednak pamiętać, że dostępne u nas preparaty są ubogim źródłem żelaza, dlatego przyzwyczajenie dziecka do spożywania znaczących ilości zwykłego mleka krowiego może skutkować rozwojem niedokrwistości.
A jak długo, w ideale, należy karmić mlekiem modyfikowanym?
Wielu pediatrów zaleca karmienie nim, aż malec skończy trzy lata. Oczywiście to jest sugestia – jeśli rodziców na to nie stać, można wprowadzić mleko krowie w drugim roku życia dziecka. Choć mleko modyfikowane jest dobrze dostosowane do potrzeb malucha, nie ma wiarygodnych danych o jego przewadze nad mlekiem krowim, jeśli poza tym dziecko ma zdrową i różnorodną dietę. Na rynku dostępne są mleka modyfikowane oznaczone nawet numerem 5.
Nie należy mieszać mleka krowiego z mlekiem modyfikowanym, gdyż w razie ewentualnej biegunki czy wymiotów nie będziesz wiedziała co tak naprawdę jest sprawcą, mleko krowie czy mieszanka mleka krowiego z mlekiem modyfikowanym.