Czeka to każdego rodzica, a już na pewno każdego niemowlaka. Czekamy na ten okres z obawą i niepokojem. Jak nasze maleństwo zniesie ząbkowanie? Czy będzie marudne i niespokojne? Jakie jeszcze objawy niepożądane mogą wystąpić?
U większości maluchów wyrzynają się najpierw dolne jedynki. Ale równie dobrze jako pierwsze mogą pojawić się dolne dwójki lub jedynki górne. Zwykle dochodzi do tego w 6.–7. miesiącu, choć pierwszy ząbek może pojawić się nawet dwa miesiące wcześniej lub później. Potem wychodzą dwójki, z reguły jako pierwsze pojawiają się górne, ale tu też może być różnie. Gdy malec ma 8 ząbków (po dwie jedynki i dwójki na górze i na dole), wyrzynają się czwórki, a potem dopiero trójki, czyli kły. Na końcu wyrastają piątki.
Zobacz jakie objawy najbardziej niepokoją rodziców, oprócz tych oczywistych jakimi są min. nadmierne ślinienie i wkładanie wszystkiego do buzi, rozdrażnienie.
Gorączka
Pediatrzy nie są zgodni, czy ten częsty w okresie ząbkowania problem jest efektem wyrzynania się zębów, czy towarzyszącej mu infekcji. Jeżeli temperatura ciała nie przekracza 38°C, zwykle nie ma powodu do obaw. Wystarczy podawać maluchowi herbatki działające uspokajająco i łagodząco (np. z melisy i lipy), a także ograniczyć ilość bodźców. Gdy jednak temperatura jest wyższa – dziecku powyżej 6. miesiąca można podać paracetamol w czopkach, a starszemu paracetamol w syropie lub zawiesinie. Jeśli jednak gorączce towarzyszą wymioty, biegunka albo wysypka, koniecznie zgłoś się z malcem do lekarza. Objawy te mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Niespokojny, gorzej sypiający maluch z kiepskim apetytem może mieć słabszą odporność. Poza tym rozpulchniona śluzówka dziąseł to wrota dla drobnoustrojów chorobotwórczych, zatem ząbkujące dzieci są bardziej narażone na infekcje.
Brak apetytu
Nawet jeśli maluch radził już sobie z mniej rozdrobnionym pokarmami, teraz może odmówić ich jedzenia. Nie dziw się, przeszkadza mu ból dziąseł. Po prostu musicie na jakiś czas wrócić do gładkich papek o konsystencji kremu. Starszemu dziecku możesz podawać jogurt, twarożek, kisiel (najlepiej schłodzone w lodówce – zimno łagodzi ból).
Gdy pierwszy ząbek wyjrzy już na światło dzienne, dwa razy dziennie myj go za pomocą delikatnej sylikonowej szczoteczki zakładanej na palec. Pozwala ona wyczyścić dziecku ząbki i dokładnie, i delikatnie. Dla niemowląt odpowiednie są też także szczoteczki z miękkimi silikonowymi lub gumowymi wypustkami zamiast włosia (myją ząbki i masują obolałe dziąsła).