Będąc w ciąży chcesz dbać o to by Twoje dziecko przyszło na świat zdrowe. Ale nie tylko o jego zdrowie należy dbać. Pamiętaj także o sobie. Kalendarz badań zapewni Ci spokój i bezpieczeństwo przez całe 9 miesięcy.
Badania w pierwszym trymestrze ciąży
- Morfologia krwi – to badanie w ciąży wykonuje się co miesiąc. Liczba czerwonych krwinek: poniżej 3800 tysięcy/mm³ może wskazywać na anemię. Liczba białych krwinek: powyżej 10 tysięcy/mm³ sugeruje infekcję, a poniżej 4 tysięcy/mm³ oznacza chorobę hematologiczną. Norma poziomu hemoglobiny: 11-14 g na 100 ml.
- Oznaczenie poziomu glukozy na czczo – norma: 120 mg%. Wynik wyższy może świadczyć o cukrzycy w ciąży.
- WR – badanie na nosicielstwo kiły, bardzo ważne ze względu na duże niebezpieczeństwo dla dziecka w przypadku zakażenia od matki. Wynik dodatni oznacza konieczność podjęcia leczenia pod nadzorem wenerologa.
- Badanie grupy krwi i oznaczenie czynnika Rh – konieczne w celu zbadania ryzyka konfliktu serologicznego (jeśli kobieta ma czynnik Rh-, a mężczyzna Rh+). W razie konfliktu grup krwi dziecku podczas porodu podawane są przeciwciała.
- Badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy – wykonywane, gdy kobieta nie zrobiła tego badania przed ciążą. Niebezpieczne dla dziecka jest tylko zachorowanie w ciąży.
- Badanie przeciwciał w kierunku cytomegalii – wirus cytomegalii nie jest groźny dla matki, ale może przenikać przez łożysko i zagrażać dziecku. Wczesne wykrycie umożliwia podjęcie leczenia noworodka tuż po porodzie.
- Badanie ogólne moczu – informuje o stanie zdrowia organizmu i wskazuje na istnienie bądź brak zakażeń układu moczowego. W moczu nie powinno być białka, cukru, białych i czerwonych krwinek.
- Cytologia – badanie jest zlecane, gdy kobieta nie wykonywała go w ciągu ostatniego roku.
- Ciśnienie krwi – sprawdzane podczas każdej wizyty u lekarza. Najlepiej, gdy ciśnienie krwi nie przekracza normy w ciąży, czyli 140/90 mmHg.
Badania w pierwszym trymestrze ciąży mówią o stanie zdrowia ciężarnej na samym początku rozwoju ciąży. Jeśli coś jest nie w porządku, lekarz zleca wykonanie dodatkowych badań, podejmuje leczenie lub kieruje kobietę do innego specjalisty.
Badania w drugim trymestrze ciąży
- Morfologia krwi – badanie nadal robi się co miesiąc.
- Badanie ogólne moczu – wykonywane co miesiąc. W moczu nie może być białka, cukru, białych ciałek krwi (leukocytów) i czerwonych krwinek (erytrocytów).
- Test obciążenia glukozą – wykonywane około 25. tygodnia ciąży, by wykluczyć tzw. cukrzycę ciężarnych. Istnienie cukrzycy w ciąży musi być konsultowane z diabetologiem. Konieczne jest stosowanie diety, a czasem również przyjmowanie insuliny.
- Ciśnienie krwi – sprawdzane co miesiąc. Nie powinno przekraczać 140/90 mmHg. Wyższe może świadczyć o nadciśnieniu lub zatruciu ciążowym.
Jeśli z badania na toksoplazmozę w pierwszym trymestrze wynika, że kobieta nie ma przeciwciał, lekarz zleca w drugim trymestrze ciąży powtórne skontrolowanie ich poziomu, by sprawdzić, czy nie doszło do zarażenia.
Badania w trzecim trymestrze ciąży
- Morfologia krwi – niezmiennie wykonywana co miesiąc.
- Badanie ogólne moczu – niezmiennie wykonywane co miesiąc.
- Badanie na WZW typu B – wynik dodatni badania oznacza, że należy zachować ostrożność podczas porodu. Dziecko zaraz po urodzeniu będzie miało wykonane badanie na obecność wirusa żółtaczki typu B.
- WR – badanie w celu sprawdzenia obecności lub braku zakażenia kiłą.
- Posiew z pochwy – badanie wykonywane w kierunku paciorkowców typu B, które mogą istnieć w drogach rodnych i zarażać dziecko w czasie porodu. Wynik pozytywny wskazuje na konieczność podania ciężarnej antybiotyku.
Jeśli poprzednie badania na toksoplazmozę mówią o braku przeciwciał przeciwko tej chorobie, lekarz zleca w trzecim trymestrze ciąży wykonanie kolejnego badania, by sprawdzić, czy nie doszło do zakażenia.