Po pierwsze nie planujmy długich i męczących podróży, a jeśli koniecznie musimy udać się w daleką drogę, podzielmy trasę na etapy. Zarezerwujmy sobie czas na odpoczynek, ale nie za długi. Nie warto przesadzać – zbyt długie oczekiwanie (np. na przesiadkę), może być także uciążliwe.
Po drugie przed wyjazdem upewnijmy się, jaka pomoc medyczna dostępna jest po drodze. Optymalny czas na podróżowanie to drugi trymestr ciąży, gdyż w tym czasie kobieta czuje się najlepiej. W ostatnim trymestrze z podróżowaniem trzeba być wyjątkowo ostrożnym – pod koniec ciąży zwiększa się bowiem ryzyko nadciśnienia lub przedwczesnego porodu.
Czym?
Jeśli masz wybór – najdogodniejszym środkiem lokomocji jest pociąg – daje możliwość ruchu, odpoczynku, wyciągnięcia nóg. A jak sprawa wygląda z innymi rodzajami transportu?
Jeśli decydujemy się na podróż samochodem, weźmy pod uwagę, że kobiety ciężarne powinny podróżować na tylnym siedzeniu, a jeśli chcą usiąść z przodu, siedzenie musi być odsunięte tak daleko, by poduszka powietrzna miała miejsce się rozłożyć. Pas musi być zapięty – jego dolna część powinna znajdować się pod brzuchem. Można także zakupić specjalny adapter do pasów, który sprawia, że pas nie naciska na brzuch i macicę. Jeśli udajemy się w kilkugodzinną podróż, nie zapominajmy o postojach co ok. 2 h – rozprostowanie nóg jest konieczne.
Podróże samolotowe nie są wskazane jedynie pod koniec ciąży ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu – od 32. tygodnia ciąży jest to ryzykowne, a podczas ostatnich czterech tygodni zakazane. Najlepiej wybrać miejsce na środku kabiny – tam będzie najmniej trzęsło. Podczas podniebnej podróży pamiętajmy, żeby dużo pić (suche powietrze), a także raz na godzinę wstać i rozruszać nogi.
Planując wakacje (ostatnie tylko we dwoje) w tym podróż pamiętaj, że powinny być one wypoczynkiem dla Ciebie i przyjemnością dla partnera. Usiądźcie wspólnie i zróbcie listę, jaka podróż spełniałaby te kryteria, a potem eliminujcie te które niosą zbyt duże ryzyko dla waszego dziecka.