Znane i lubiane olejki eteryczne oraz preparaty powstałe na ich bazie cieszą się dziś ogromną popularnością. Stosowane w zabiegach i masażu oraz do rozpylania w kominkach aromaterapeutycznych tworzą niezwykle relaksującą atmosferę, roztaczając w pomieszczeniu kwiatowy, owocowy lub ziołowy zapach. Odpowiednio dobrane olejki eteryczne, stymulują funkcje skóry, poprawiają jej wygląd i poziom nawilżenia, ujędrniają, wygładzają.
Te w pełni naturalne substancje są niezawodne przy pielęgnacji dłoni, stóp i paznokci. Skóra rąk narażona na szkodliwe działanie czynników środowiska, marszczy się i wysusza, a paznokcie rozdwajają się i łamią. Trzeba pamiętać, że dłonie są uważane przez wiele kobiet za prawdziwą wizytówkę ciała, mówiącą o ich wieku i poziomie dbałości o siebie.
Olejki eteryczne używane do zabiegów łączymy z naturalnymi olejami roślinnymi np. z ze słodkich migdałów do skóry bardzo wysuszonej i starzejącej się, z nasion winogron do skóry normalnej lub z doskonałym dla każdego rodzaju skóry olejem z jojoby. Do delikatnego, relaksującego masażu dłoni i stóp można użyć mieszanki złożonej z 10 mililitrów oleju oraz 2-5 kropli olejków: cytrynowego i neroli. Odmładzające właściwości będzie miał roztwór, w którym poza olejem roślinnym znajdą się olejki: pomarańczowy, geraniowy i drzewa różanego. Odżywienie zapewni skórze i paznokciom mieszanina olejków grejpfrutowego i geraniowego. Należy pamiętać by roztwory zawsze przygotowywać bezpośrednio przed zabiegiem. Bogate w składniki odżywcze olejki nie tylko pielęgnują dłonie i stopy, ale równocześnie dzięki unoszącym się podczas zabiegów aromatycznym zapachom zapewniają relaks i wyciszenie.
Oliwki do masażu dłoni i stóp, to tylko jedna z propozycji aromaterapii. Niezwykle przyjemne i skuteczne są także częściowe kąpiele z użyciem olejków eterycznych, które nie tylko pielęgnują skórę, ale także ją leczą. Cztery do pięciu kropli wybranych olejków wkrapia się wówczas do naczynia z ciepłą wodą (około 10 litrów). Stany zapalne likwidują np. olejki: lawendowy, mięty pieprzowej czy cytrynowy, zaś obrzęki stóp olejki: geraniowy i cyprysowy, które obkurczają i zwężają naczynia krwionośne. Natomiast doskonałym naturalnym lekarstwem na grzybicę skóry są olejki drzewa herbacianego i manuka. Zmienione miejsca można pocierać specjalnym tonikiem lub oliwką. Jeśli chcemy przygotować oliwkę, wówczas łączymy pięć kropli obu olejków z pięćdziesięcioma mililitrami oleju roślinnego, natomiast tonik powstanie, gdy olejki wkropimy do stu mililitrów przegotowanej lub mineralnej wody. Grzybicę paznokci zwalczy mieszanka złożona z dziesięciu kropli olejku drzewa herbacianego i dziesięciu kropli olejku manuka. Olejki te należy dodać do oleju z nasion winogron (jedna łyżeczka). Tak przygotowaną miksturę nakładamy wacikiem na paznokieć i pozostawiamy na 15 minut.
Olejki eteryczne z roślin pielęgnują, leczą i naturalnie pięknie pachną. Znane i cenione już w czasach starożytnych, od wielu lat przeżywają prawdziwy renesans. Na rynku dostępne są nie tylko olejki, ale również kremy, toniki, maseczki i inne preparaty, które w swym składzie posiadają te lecznicze substancje. Należy jednak pamiętać by do zabiegów używać produktów tylko najwyższej jakości takich jak np. rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne olejki i preparaty z linii Dr Beta®, które pozbawione są jakichkolwiek syntetycznych substancji. A wszystko po to, abyśmy czuli się bezpiecznie i komfortowo.
LITERATURA
Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007
Aromaterapia – informator Dr Beta®, Warszawa 2009
Władysława St. Brud, Iwona Konopacka-Brud, Pachnąca Apteka – Tajemnice Aromaterapii, Łódź 2008