Ćwiczenie giętkości polega na delikatnym rozciąganiu, które prowadzi do wzrostu długości mięśni oraz zwiększa zakres ruchu w stawach. Może to być wykonywane jako seria różnych ćwiczeń rozciągających, albo w ramach większego programu ćwiczeniowego, np.joga, taniec. Ze względu na to, że głównym celem rozciągania jest wydłużenie tkanki łącznej otaczającej włókna mięśniowe, ćwiczenia zwiększające giętkość powinny być wykonywane po wcześniejszym rozgrzaniu mięśni podczas kilku minut wysiłku tlenowego. Każde ćwiczenie rozciągające trwa około minuty, czy dwóch.
Chociaż korzyści z ćwiczenia giętkości nie są tak spektakularne, jak w przypadku ćwiczeń tlenowych, czy siłowych, to i tak regularne ich powtarzanie (kilka razy w tygodniu) może odgrywać ważną rolę w zachowaniu zakresu i łatwości wykonywania ruchów- szczególnie u osób starszych. Ćwiczenia rozciągające mogą poprawić twoją postawę oraz stanowią niezbędny wkład w skuteczne,
Ćwiczenie giętkości mogą być ważne przy zapobieganiu urazom, czy w procesie rehabilitacji, kiedy jedną z przyczyn problemu są ciągle nadmiernie napięte mięśnie.
Znakomitą formą uelastyczniania stawów i mięśni jest STRETCHING. Ćwiczenia stretchingowe są bezpieczne i skuteczne, jeśli przestrzegasz kilku podstawowych zasad:
- Wykonuj ćwiczenia rozciągające w sposób statyczny – rozciągnij się i utrzymaj się przez 15-30 sekund, odpocznij 30-60 sekund i powtórz ćwiczenie. Nie kołysz mocno ciałem – zwiększa to ryzyko kontuzji.
- Rozciągaj się regularnie stopniowo zwiększając elastyczność – jak w każdym rodzaju treningu postępy wymagają czasu.
- Wykonaj najpierw łagodną rozgrzewkę – spokojny jogging albo ćwiczenia kalisteniczne.
- Rozciągaj się delikatnie i wystarczająco odpoczywaj.
- Wykonuj ćwiczenia na obydwie strony ciała.
- Unikaj pozycji, w których wzrasta ryzyko kontuzji dolnej części pleców.
- Każdy ma własną, specyficzną elastyczność stawów – podczas ćwiczeń unikaj niepotrzebnej rywalizacji.