Struny głosowe to organ, nad którego istnieniem często się nie zastanawiamy. Tymczasem zima to pora roku, gdy są one narażone na gwałtowne zmiany temperatury, co może skutkować stanami zapalnymi.
Dbaj o struny głosowe zimą
Zimą rodzice wahają się często, czy aby na pewno ich dziecko powinno przebywać na dworze w niskiej temperaturze, ponieważ zimowe szaleństwa często kończą się np. zapaleniem gardła. Warto poznać kilka prostych zasad, dzięki którym krtań nie będzie narażona na stany zapalne.
– To, jak mówimy zależy od naszej świadomości aparatu mowy. Im wcześniej zadbamy o higienę głosu, tym lepiej. Dobre nawyki, które przekazujemy dzieciom, to inwestycja w ich przyszłość. O głos należy dbać tak samo, jak o ciało, a wielu dorosłych o tym zapomina – mówi Alicja Malinowska, logopeda, trener głosu w Moovdobrze.
Zimowe menu
Właściwa dieta leży u podstaw zdrowego stylu życia i dobrego samopoczucia. Komponując zimowe menu dla dzieci należy zadbać o to, by znalazły się w nim rozgrzewające organizm pokarmy. Doskonale sprawdzą się tutaj kasze czy zupy z warzyw korzennych. Są bogate w wartościowe składniki odżywcze, a do tego, szczególnie zimą, wzmacniają odporność dziecka i chronią przed infekcjami. Unikać natomiast należy produktów, które chłodzą organizm, należą do nich m.in. jogurty czy cytrusy.
Nawilżenie gardła
Jedną z częstych chorób dzieci, w sezonie zimowym, jest zapalenie górnych dróg oddechowych. Wynika to z różnicy temperatur, na które struny głosowe reagują natychmiast. Zamiast leczyć, lepiej zapobiegać, dbając przede wszystkim o nawilżanie gardła naszych maluchów. W tym celu należy przygotować dla nich ciepłą wodę (nie gorąca) z miodem lub imbirem. Ta zimowa wersja wody smakuje dobrze, a do tego ma zdrowotne właściwości, dodatkowo rozgrzewa, dzięki czemu nie dochodzi do szybkiego wychłodzenia organizmu.