Ryzyko to nieodłączny element ludzkiego życia. Podejmując wyzwania i próby zmiany, ryzykujemy. „Zawsze trzeba podejmować ryzyko. Tylko wtedy uda nam się zrozumieć, jak wielkim cudem jest życie, gdy będziemy gotowi przyjąć niespodzianki, jakie niesie nam los” – Paulo Coelho.
SENS RYZYKA
Potrzeba bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych ludzkich potrzeb, ponieważ oznacza pewność, stabilność, harmonię i uporządkowanie. Ryzyko to jego przeciwieństwo i kojarzy się ze strachem przed nieznanym i obcym, niebezpieczeństwem, chaosem, brakiem stabilności i pewności, niepokojem. Dlatego unikamy wszystkiego, co ryzykowne, a tym samym tego, co niepewne i bez gwarancji powodzenia. Brak skłonności do ryzyka jest również uczony od dzieciństwa, kiedy narzuca nam się zasady i zabrania pewnych zachowań.
Z drugiej strony często potrzebujemy dawki adrenaliny, który wprawia nas w dobry nastrój i ekscytuje. A wszystko to, co nieznane nie zawsze jest szkodliwe.
POTRÓJNE RYZYKO
Ryzyko możemy definiować na 3 sposoby. Po pierwsze, to postęp i możliwości, ponieważ ryzykując, budujemy nowy, lepszy świat oraz odkrywamy nowe rzeczy i zmieniamy wszystko na lepsze. Udoskonalamy i rozwijamy się, przełamując stagnację, strach, bariery i zasady. Bez ryzyka nie możemy się rozwijać. Wszystko to, co nowe i nieznane może być rewolucyjnym wynalazkiem. Ryzykując, możemy więcej i zdobywamy nowe doświadczenia i umiejętności. Po drugie, to pokonywanie słabości i dążenie do wolności, ponieważ przełamujemy własne opory, ograniczenia i strach. Strach i ograniczenia ograniczają rozwój oraz nie pozwalają nam myśleć i działać w sposób innowacyjny i twórczy – hamuje naszą kreatywność i talent. Poza tym odbierają nam wolność, która w przypadku ryzykowania jest nieograniczona.