Utrata włosów to naturalny proces, a normą jest 100 włosów dziennie. Problem pojawia się, kiedy tracimy ich za dużo. Przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest wiele, ale najczęściej to nieprawidłowa dieta i pielęgnacja oraz emocje i stres.
POWÓD NAGŁEJ ZGUBY
Zdarza się, że silne emocje oraz długotrwały i intensywny stres mogą potęgować wypadanie włosów. Wzrasta wtedy produkcja hormonu – prolaktyny, której wysoki poziom zwiększa utratę włosów. Nieodpowiednia dieta również osłabia organizm i może skutkować większym wypadaniem. Dla włosów najważniejsze, by dieta była bogata w kwas foliowy, żelazo, cynk, krzem, magnez oraz witaminy z grupy B, witaminę A i H. Składniki te są obecne w orzechach i warzywach, drobiu, wątróbce, mleku i produktach mlecznych, pieczywie pełnoziarnistym i razowym, kiełkach, pomidorach, papryce lub natce pietruszki.
Kondycję włosów pogarszają zbiegi stylizacyjne i pielęgnacyjne: tapirowanie, prostowanie, suszenie gorącym powietrzem bez kosmetyków termoochronnych, farbowanie, uczesanie w kucyk lub koka. Nie służy im także nadmiar kosmetyków, który może bardzo obciążać.
Wypadające włosy to również skutek nałogu nikotynowego i zmian hormonalnych.
NATURA DLA WŁOSÓW
Włosom możemy pomóc w naturalny sposób, aby oprócz zahamowania wypadania, poprawić ich wygląd i kondycję. Kosmetyki dla włosów powinny zawierać oleje, np. olejek jojoba lub z awokado, oliwę z oliwek, ceramidy, glicerynę, kolagen oraz witaminę A i E.
W kuracji włosów skuteczne są naturalne produkty: czosnek, cebula i drożdże. Rozgnieciony czosnek wtarty w skórę co najmniej raz w tygodniu oraz pozostawiony przez 10 – 15 minut pobudza ich wzrost i zapobiega wypadaniu. Potem myjemy głowę szamponem. W głowę możemy także wmasować wyciśnięty sok z cebuli i pozostawić na pół godziny, jednak na efekty trzeba trochę poczekać. Sok można połączyć, np. z oliwą z oliwek. Na porost włosów i przeciw wypadania dobre są drożdże, np. piwowarskie w postaci maseczki.