Oliwa z oliwek ma duże zastosowanie w kosmetyce naturalnej. Dlatego jest uniwersalna. Nazywana przez Homera „złotym płynem”, pomaga w pielęgnacji skóry, dłoni i włosów. Najbardziej wartościowa jest tzw. extra virgin, czyli z pierwszego tłoczenia.
WPŁYW NA SKÓRĘ
Jako źródło witaminy A, D, C, F i E oraz z grupy B, fosforu, potasu, żelaza, flawonoidów i lecytyny to najlepszy sposób na piękną skórę, włosy i dłonie. Posiada właściwości odżywcze, nawilżające, regenerujące, wygładzające, ujędrniające i uelastyczniające oraz przeciwzapalne, przeciwzmarszczkowe i przeciwrodnikowe. Nie uczula i nie podrażnia, więc jest produktem bezpiecznym w pielęgnacji skóry.
W kosmetyce możemy ją wykorzystać jako wydajny i tani płyn do demakijażu. Jest przy tym skuteczny i bezpieczny, ponieważ zmyje nawet kilka warstw tuszu, także wodoodpornego i ciężki makijaż bez uczulania i podrażniania skóry wokół oczu. Wystarczy niewielka ilość, aby wykonać demakijaż i jednocześnie nawilżyć skórę. Oliwa przyda się również w depilacji nóg – można ją wmasować w skórę dzień wcześniej lub po. Natomiast w kuracji antycellulitowej jest składnikiem peelingu (oliwa i zaparzona kawa w proporcji 1:3) oraz do masażu części ciała skłonnych do „pomarańczowej skórki”, czyli uda, biodra, pośladki i brzuch. Masowanie poprawia ukrwienie, wygładza, ujędrnia i nawilża.
Oliwę wykorzystamy także po kąpieli – wmasowujemy w ciało jako balsam albo przed – po wmasowaniu w ciało zanurzamy się w wywarze ziołowym: lipa, lawenda, rozmaryn i koper włoski. Dzięki temu skóra lepiej się oczyszcza.
USTA I DŁONIE Z OLIWĄ
Oliwa pomaga spierzchniętym, popękanym i suchym ustom. Nawilża, zmiękcza i zregeneruje delikatną skórę. Wykorzystamy ją do także produkcji peelingu ust: oliwę z oliwek łączymy z cukrem i wmasujemy w usta.
Oliwa z oliwek to ratunek dla zniszczonych i łamiących się paznokci – półgodzinna kąpiel w podgrzanej oliwie.