Fobia społeczna to paniczny lęk przed nieznanymi nam ludźmi. Socjofobia jest uważana za chorobę cywilizacyjną, która bezpośrednio wpływa na kontakty interpersonalne.
POTRZEBNY KONTAKT
Człowiek, jako istota społeczna, potrzebuje do prawidłowego rozwoju kontaktu z innymi ludźmi. Od innych osób uczymy się, przekazując sobie wiedzę i umiejętności. Jesteśmy dla siebie uczniami i nauczycielami. Relacje międzyludzkie i nasze umiejętności interpersonalne wpływają na nasze samopoczucie i poczucie własnej wartości. Umiejętności międzyludzkie są również podstawą pracy zespołowej i gwarancją sukcesu. Praca zespołowa jest wymagana w większości zawodach. Poza tym gdy pracujemy razem, to pracuje się szybciej i efektywniej.
PANICZNA RELACJA
Fobia społeczna, czyli paniczny lęk przed obcymi ludźmi i interakcją społeczną, to poważna bariera w pracy i w życiu codziennym. Powstaje przeważnie w nowych sytuacjach oraz w obecności obcych ludzi, którzy dodatkowo nas obserwują i oceniają. Boimy się popełnić błąd publicznie, dlatego ogarnia nas intensywny strach i niepokój. Paniczny lęk powoduje również spotkanie z nieznajomymi, wyjście do restauracji lub do kina, poznawanie nowych ludzi oraz zawieranie nowych znajomości, rozmowa telefoniczna i randka. W każdej sytuacji, w której musimy nawiązać nowy kontakt, paraliżuje nas strach i lęk. Tak działa fobia społeczna, która utrudnia kontakty międzyludzkie i sytuacje społeczne.
Lęk przed interakcją to trudności z zakochaniem i zaprzyjaźnianiem się, gdyż nie potrafimy się przełamać. Poddajemy się już na początku znajomości. Jesteśmy skrępowani i wycofani oraz zbyt zestresowani, żeby się zaangażować w nawiązanie i utrzymanie relacji.
Fobię społeczną możemy pokonać – jest uleczalna. Wewnętrzny dialog, pokonywanie lęków dzięki pozytywnemu myśleniu i metody relaksacyjne pomogą w walce z socjofobią. A jeśli samemu ciężko zapanować nad lękiem społecznym, konieczna jest psychoterapia.