Wyróżnić można kilka typów cery, m.in.: suchą, tłustą, mieszaną, trądzikową, wrażliwą, podrażnioną. Ta ostatnia jest negatywnym skutkiem traktowania naszej twarzy i wpływania na nią poprzez różnorodne czynniki. Co prawda nie na wszystkie mamy wpływ, jednak w większości wynikają one z niewiedzy lub braku troski w codziennej pielęgnacji. Podrażniona skóra objawia się głównie zaczerwienieniem, pieczeniem i swędzeniem, słowem: wygląda nieestetycznie. Skutkuje to dyskomfortem i złym samopoczuciem. Dowiedz się więcej na temat podrażnionej skóry i poznaj sposoby na jej szybką regenerację!
Co wpływa na podrażnioną skórę twarzy?
Statystyki pokazują, że aż 20% ludzi boryka się z problemem podrażnionej skóry. To duży odsetek, biorąc pod uwagę, że odróżniamy tak wiele innych rodzajów cer, a tym samym problemów, które mogą im doskwierać.
Wyróżniamy dwa główne czynniki, które mogą mieć wpływ na obecność przewlekłego podrażnienia. To po pierwsze – słabość ustrojowa naskórka, a po drugie – nieodpowiednia pielęgnacja cery.
- Słabość ustrojowa skóry – inaczej nazywana ustrojową kruchością skóry. Wiąże się z budową naskórka i wynika z genetyki. Cera cechuje się wysoką wrażliwością i zwiększoną podatnością na wszelkie czynniki – głównie zewnętrzne, ale też wewnętrzne. Kiedy powyższa przyczyna wpływa na podrażnioną skórę, niestety nie możemy jej zwalczyć, ale jesteśmy w stanie skutecznie wyeliminować negatywne skutki nadaktywnej reakcji na bodźce zewnętrzne. Poczynania takie będą w pełni bezpieczne i efektywne, jeżeli będziemy działali świadomie i stosowali kosmetyki dopasowane do potrzeb skóry. W przeciwnym razie możemy zaszkodzić skórze i sprawić, że podrażnienia się nasilą.
- Nieodpowiednia pielęgnacja łączy w sobie źle dopasowane kosmetyki oraz zabiegi domowe, w gabinetach kosmetycznych, dermatologicznych czy SPA. Każdy zakupiony produkt musi być dokładnie dopasowany do rodzaju i typu cery. Tak samo każdy zabieg powinien być wcześniej polecony przez lekarza lub specjalistę, który stwierdzi, iż jest on potrzebny skórze i jej nie zaszkodzi. Umiejętność doboru kosmetyków przeznaczonych do konkretnego typu cery rozpoczyna się w prawidłowym zdefiniowaniu jej rodzaju. W przeciwnym razie możemy zaszkodzić skórze, zwiększając intensywność jej podrażnienia, co może także przerodzić się w różne patologie skórne.
Pięć podstawowych objawów podrażnienia skóry
- Swędzenie, które jest bardzo uciążliwe i zdradzieckie, ponieważ automatycznie angażuje nasze dłonie, by złagodziły to odczucie, co w efekcie prowadzi do pojawienia się czerwonych plam.
- Zaczerwienienie – może być całościowe, jednak najczęściej dotyczy partii policzków.
- Pieczenie jest wynikiem efektu ściągnięcia skóry.
- Nadmiernie wysuszona skóra.
- Rany – pojawiają się w skrajnych przypadkach, np. kiedy lekceważymy zalecenia lekarza odnośnie wyleczenia podrażnienia skóry lub nie stosujemy żadnych kroków leczniczych.
Jak leczyć podrażnioną skórę twarzy
Działanie mające na celu pozbycie się podrażnienia jest postępowaniem regeneracyjnym. Warunkiem do jego skuteczności jest ocenienie, czy wynika ono z natury i jest wpisane w naszą genetykę czy zwyczajnie – jest negatywnym efektem niewłaściwej pielęgnacji. W pierwszym przypadku leczenie opiera się na eliminacji objawów. W drugim wystarczy odstawić źle dobrane kosmetyki i problem przejdzie sam.
Bezpieczne kosmetyki na podrażnienia
W momencie, gdy chcesz pozbyć się pieczenia, swędzenia, zaczerwienień, warto zastosować produkty sprawdzone, przetestowane dermatologicznie i naturalne, słowem: bezpieczne. Takie oferuje marka La Roche-Posay. Krem przyspieszający regenerację naskórka Cicaplast zwiększa naprawę strukturalną naskórka dzięki takim składnikom jak: miedź, cynk, manganowy kompleks mineralny oraz madekasozyd – wyciąg z wąkrotki azjatyckiej. Formuła bez parabenu koi i jednocześnie eliminuje podrażnienia.
Do kompleksowej ochrony podrażnionej skóry warto również zastosować wodę termalną tej samej marki. Oparta o naturalne minerały i składniki aktywne, lecznicza woda również ukoi skórę. Przyniesie efekt odprężenia i złagodzi podrażnienia.
Więcej informacji na temat podrażnienia skóry twarzy oraz kosmetyków do pielęgnacji podrażnionej cery i nie tylko znajdziesz na stronie: http://www.laroche-posay.pl/Mi%C4%99dzynarodowa/uroda/strona-g%C5%82%C3%B3wna-h.aspx.