Związki idealne nie istnieją. Odmienność psychiczna kobiet i mężczyzn będzie powodem konfliktów i nieporozumień. Myślimy i czujemy inaczej oraz mamy odmienne potrzeby, a to może być początkiem konfliktu. Najlepszą receptą jest wtedy właściwa komunikacja i kompromis.
POTRZEBA KOMPROMISU
Każdy ma prawo do wyrażania swojego zdania i opinii, z którymi nie zawsze zgadza się nasz partner. Niezgodność może czasem doprowadzić do konfliktu, kiedy obie strony nie chcą albo nie szukają kompromisu. Kompromis jest niezbędny, gdy chcemy się zawsze dogadać i to bez narzucania swojego zdania. Czasem trzeba ustąpić i zrezygnować albo znaleźć alternatywne rozwiązanie sytuacji, które zadowoli obie strony w takim samym stopniu. Komunikacja oraz kompromis stanowią podstawę udanego związku. Chociaż z natury nie lubimy rezygnować z siebie, ze swoich potrzeb i planów, ale jeśli zależy nam na długotrwałym i stabilnym związku, to musimy umieć wypracować obustronny kompromis.
Jednak stosowanie kompromisu jest sztuką, a zbyt częste ustępowanie może doprowadzić do frustracji, poczucia zniewolenie lub niskiej samooceny. Dlatego jeśli ustępujemy, to razem w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania dla obu stron.
SIŁA KOMUNIKACJI
Bez właściwej komunikacji konflikty to codzienność. Zawsze musimy umieć się dogadać i przekazać partnerowi w sposób zrozumiały swoje zdanie. Opinie warto argumentować, żeby miały solidne podstawy. Nie narzucajmy na siłą ani szantażem zdania lub zachowania.
Wysłuchajmy drugą osobę do końca i nie przerywajmy jej. Nie przekrzykujmy jej, pozwólmy jej mówić. Komunikacja powinna się opierać na wzajemnym szacunku, wyrozumiałości oraz zrozumieniu. O problemach rozmawiajmy na bieżąco – nie kumulujmy ich! W rozmowie nie atakujmy i nie obrażajmy, ale starajmy się stopniowo i konstruktywnie rozwiązać problem.