Oszczędzać można na wielu rzeczach, także na jedzeniu. W domowym budżecie jednym z największych comiesięcznych wydatków jest żywność. Są sposoby, które pozwolą nam w prosty sposób zmniejszyć je, czyli oszczędzić. Wyróżniamy 3 podstawowe metody.
TYLKO Z LISTĄ
Warto przygotować listę zakupów w oparciu o planowane posiłki na cały tydzień. Jeśli się jej trzymamy, kupimy tylko to, czego naprawdę potrzebujemy. Idąc do sklepu bez listy narażamy się na zakup niepotrzebnych produktów lub zapominanie o tym, czego w danej chwili nam trzeba. Poza tym wydłuża się czas kupowania, a przez co tracimy niepotrzebnie czas. Lista jest gwarancją świadomych i przemyślanych zakupów. Powinna zawierać tylko to, czego potrzebujemy. Kupujmy także tyle, ile trzeba, by nie marnować żywności (i naszych pieniędzy). Nie wszystko można kupić na zapas, a zwłaszcza, że produkty spożywcze mają określony termin ważności. Przygotowanie listy jest sposobem na rozsądne zarządzania pieniędzmi w ramach domowego budżetu.
DUŻE NA RAZ
Zdecydowanie lepiej i jednocześnie oszczędniej jest zrobić duże zakupy raz w tygodniu niż kilka mniejszych z trzech powodów. Po pierwsze, oszczędzamy na dojazdach, bo nie tracimy pieniędzy na paliwo i bilety, jeżdżąc kilka razy po zakupy, które można było zrobić raz. Po drugie, kiedy jednorazowo wydamy bardzo dużą kwotę, staramy się powstrzymywać potem od kolejnych zakupów przez dłuższy czas. Duży wydatek robi ogromne wrażenie, czego nie zrobi na nas mała kwota wydana wiele razy. Po trzecie, nie musimy dokupować produktów w sklepach osiedlowych, w których cena może być zdecydowanie wyższa. Dlatego tak ważne jest zrobienie listy obiadowej, czyli planowanych posiłków na cały tydzień.
CZĘŚCIEJ W DOMU
Warto czasem zjeść coś na mieście. Jednak notoryczne jedzenie obiadów poza domem może zrujnować budżet. Więcej wydamy jedząc często na mieście, niż byśmy mieli przygotować posiłek w domu. Poza tym samodzielnie przygotowywane mogą być smaczne i zdrowe, a sam fakt ich robienia formą spędzania czasu z najbliższymi.