Czas rządzi się swoimi prawami. Nie da się go cofnąć, a więc powtórzyć. Można go także łatwo zmarnować, jeśli nie umiemy nim we właściwy sposób zarządzać. Każdy ma swój czas i to, jak go wykorzystamy zależy wyłącznie od nas. Jak go nie marnować oraz mieć poczucie, że jest efektywnie wykorzystywany? Oto 3 zasady postępowania z czasem.
ROZSĄDNE PLANOWANIE
Planować można wiele rzeczy: zadania do zrobienia w ciągu dnia, tygodnia lub miesiąca albo zakupy. Planowanie to sposób na ich uporządkowanie i zhierarchizowanie, a więc rozsądne ułożenie w czasie. Jeśli w ciągu dnia mamy kilka rzeczy do zrobienia, to zróbmy ich listę.
ŻYCIE Z LISTĄ
Obowiązki podzielmy na pilne i mniej pilne, które mogą poczekać. Planujmy z rozwagą i na miarę naszych możliwości. Nie zawsze również opłaca się robić kilka rzeczy jednocześnie, bo podzielność uwagi ma swoje granice. Jeżeli chcemy zrobić coś dobrze i bez poprawiania, zróbmy to po kolei. Nie zawsze robienie kilku rzeczy na raz wychodzi nam wzorowo! Jedna z rzeczy może wyjść gorzej i trzeba będzie poprawić, marnując przy tym czas. Listę rzeczy do zrobienia w ciągu dnia lub tygodnia możemy przygotować w kalendarzu, na kartce albo w zeszycie. W trakcie tworzenia listy można używać kolorach długopisów i samoprzylepnych karteczek, a więc wszystko to, co pozwala nam planować i zapamiętywać. Każdy następny dzień planujmy wieczorem.
Robienie listy zakupów jest gwarancją, że kupimy wszystko, co niezbędne, zakupu zrobimy szybciej i taniej. Bez listy zakupy są często dłuższe i droższe, gdyż kupujemy niepotrzebne rzeczy.
ELASTYCZNYCZNA STANOWCZOŚĆ
W planowaniu warto być elastycznym, czyli umieć zmieniać plany. Zmiana planów czasem bywa konieczna, ponieważ decydujemy się wtedy na coś, co jest ważniejsze. Jednak, jeśli już coś zaplanujemy, bądźmy konsekwentni i nie poddawajmy się, jeśli nagle pojawią się jakieś niespodziewane trudności.