Konwalia, majowa ozdoba lasów i ogrodów, ma śnieżnobiałe, pięknie pachnące kwiaty. Oprócz walorów estetycznych, ma także zastosowanie lecznicze i kosmetyczne. Gatunek jest częściowo objęty ochroną.
KWIAT DLA ZDROWIA
Zawiera glikozydy nasercowe, a dzięki temu jest stosowana w leczeniu różnych chorób serca, np. arytmii, niewydolności i wadach serca – jest składnikiem kropli nasercowych. Preparaty z wyciągiem z konwalii mogą być pomocne w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Glikozydy są też odpowiedzialne za zwiększenie wydolności i regulowanie pracy serca, a w konsekwencji za lepsze krążenie oraz dotlenienie i ukrwienie mózgu. Jest ich najwięcej w białych kwiatach, ale są także obecne w mniejszej ilości w liściach.
Lepiej dotleniony i ukrwiony mózg to jego lepsza praca oraz poprawa pamięci i koncentracji. Konwalia bywa także stosowana na kobiece dolegliwości – pomaga w czasie menopauzy oraz może przynieść ulgę i ukojenie osobom starszym, które cierpią na bóle reumatyczne.
Z kwiatów otrzymuje się olejek eteryczny, uznawany za afrodyzjak. Działa na nasze zmysły i pobudza pożądanie, więc wykorzystuje się go w przemyśle perfumeryjnym. Zapach konwalii to składnik wielu perfum.
TYLKO Z APTEKI
Domowe robienie naparów i nalewek jest niewskazane. Już spożycie owoców i kwiatów konwalii lub wypicie wody, w której stały kwiaty może mieć poważne skutki zdrowotne, w tym zatrucie i śmierć. Sięgajmy tylko po gotowe leki z apteki, które już zawierają wyciąg z konwalii i unikajmy ich przedawkowania, bo może doprowadzić do nudności, wymiotów oraz zaburzeń pracy serca. Na zatrucie najbardziej narażone są dzieci.