Nawyki to czynności, które w wyniku częstego powtarzania, stają się automatyczne. Są wtedy naszym przyzwyczajeniem i wykonujemy je bezrefleksyjnie. Możemy powiedzieć, że rządzą naszym życiem, ponieważ są wszechobecne w nim.
POTRZEBA NAWYKU
Nawyki są niezbędne w naszym życiu z trzech powodów. Po pierwsze, są drogą do sukcesu, ponieważ determinacja, samozaparcie, motywacja i umiejętności to nie wszystko. Wyrobione nawyki mogą być codziennymi czynnościami, które doprowadzą do ważniejszych rzeczy. Po drugie, wpływają na jakość naszego życia i na samopoczucie. Mogą je znacząco poprawić i ulepszyć, jeśli są oczywiści dobrymi nawykami. Nie wszystkie mają pozytywny wpływ na nasze życie. Dlatego wyróżniamy dobre i złe nawyki. Po trzecie, tworzą nasz charakter, czyli są częścią naszej osobowości. Dlatego mówią o nas dużo.
DOBRE I ZŁE
Istnieje wiele dobrych i złych nawyków. Poranne wstawanie, jeden spacer dziennie lub 3 razy w tygodniu, pół godziny nauki języków dziennie, jeden dzień w tygodniu dla siebie, bieżące sprzątanie, czytanie etykiet produktów spożywczych oraz wychodzenie wcześniej do pracy to przykładowe dobre nawyki, które mogą poprawić jakość naszego życia. Dobre mogą być też nawyki żywieniowe, które poprawiają kondycję organizmu i zapewniają nam zdrowie oraz są sposobem na lepsze samopoczucie. Dobre nawyki żywieniowe wpływa także na naszą urodę.
Odkładanie pracy na później, całotygodniowa praca bez odpoczynku, późne wstawanie albo wychodzenie do pracy, co jest powodem spóźnień i pośpiechu, praca po nocach lub zbyt mała ilość snu, rezygnowanie z śniadań, cały dzień bez wartościowego posiłku, częste sprawdzanie poczty albo profilu społecznościowego lub zbieranie zbędnych rzeczy to niektóre złe nawyki, wpływające negatywnie na jakość i komfort życia. Dlatego warto je szybko wyeliminować!