Boczek to produkt, który cieszy się niesłabnącą popularnością. W naszej rodzimej kuchni stosowany jest jako dodatek do wielu dań głównych, składnik sałatek czy idealna baza do przygotowania pysznych przekąsek. Boczek jest tak naprawdę uniwersalny – przecież uwielbiamy boczek wędzony, smażony, grillowany, w formie cienkich pasków czy też dużych kawałków, które można upiec. Co warto wiedzieć o boczku i jakie dania można z niego wyczarować? Sprawdziliśmy to!
Nie tylko Polacy lubią boczek wędzony!
Boczek jest lubiany nie tylko w Polsce. Jest popularny w kuchni brytyjskiej, niemieckiej, włoskiej, francuskiej, amerykańskiej, a nawet w odległych nam kulturowo regionach świata – jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Japonia, Madagaskar czy RPA. – Niewiele osób wie, że boczek wędzony jest dodatkiem do wielu dań i nie stronią od niego również kuchnie uważane przez nas za najzdrowsze i najlżejsze – np. śródziemnomorska. Słynna pancetta we Włoszech to przecież nasz boczek. Ale nie tylko w Europie zachwycamy się tym przysmakiem, na Wybrzeżu Kości Słoniowej bardzo popularną potrawą jest grillowany boczek z czosnkiem, w RPA dodaje się go do sałatki z kukurydzy, Japończycy zajadają się chāshū, czyli boczkiem glazurowanym, a mieszkańcy Mauritiusa dodają boczek do z’ourits – ośmiornic w pikantnym sosie. – mówi Daniel Ratajczak, przedstawiciel firmy Kaminiarz.
Boczek wędzony i nie tylko…
Czy zastanawialiście się, co sprawia, że boczek jest tak popularny niezależnie od szerokości geograficznej i formy? To oczywiście jego wyjątkowy smak i aromat – zależny od wybranego rodzaju boczku – To proces jego obróbki sprawia, że smak i aromat za każdym razem wglądają inaczej. Wędzony boczek jest przesycony nutami dymu z drewna olchowego, co nadaje mu wytrawny smak. . Boczek dojrzewający kusi głębokim, ciemnobordowym kolorem i charakterystycznym smakiem, a parzony urzeka wyjątkową soczystością. Boczek jest mięsem, które dobrze smakuje i na ciepło, i na zimno, idealnie podkreślając smak wszystkich potraw. Dzięki dodaniu boczku dania nie tylko świetnie smakują, ale i są solidną porcją energii. – mówi Daniel Ratajczak z firmy Kaminiarz, która obecnie jest jednym z największych producentów boczków.
Jak jeść boczek?
W sklepach można dostać boczek w różnej postaci: surowy, wędzony, parzony, pieczony, w plastrach, kostce, a nawet już smażony – w formie obsmażonych plastrów lub płatków wąsko posiekanego boczku, które prosto z opakowania można dosypać do sałatki lub plastrów, które idealnie będą się komponować np. z jajecznicą lub tostami.
Wszyscy bez wyjątku zajadają się boczkiem podanym w sposób tradycyjny, a lubiący eksperymenty w kuchni chętnie spróbują boczku na słodko np.: z konfiturą. I właśnie z myślą o osobach, które chciałyby spróbować tego przysmaku w nowej odsłonie przygotowaliśmy 2 nietuzinkowe przepisy, oto one:
Brzoskwinie zapiekane w boczku z zieloną sałatą i selerem
Składniki:
- 300 g selera (korzeń)
- 3 łyżki soku z cytryny
- 2 łyżki miodu
- 2 łyżki oleju orzechowego
- sól
- pieprz
- 80 g różnych rodzajów sałat
- 40 g orzechów nerkowca
- 4 niezbyt dojrzałe brzoskwinie
- 4 gałązki rozmarynu
- 12 plastrów boczku dojrzewającego KAMINIARZ
- 6 łyżek oleju
- 30 g parmezanu
Przygotowanie:
- Seler umyć, utrzeć na tarce o średnio grubych oczkach. Od razu skropić sokiem z cytryny. Wymieszać z miodem i olejem orzechowym. Dodać sól i pieprz do smaku. Odstawić na 10 minut.
- Sałaty umyć, osuszyć. Orzechy pokroić i uprażyć na złoto na patelni bez tłuszczu.
- Brzoskwinie pokroić na 4 części. Usunąć pestkę. Do każdej cząstki dołożyć kawałek świeżego rozmarynu, owinąć plastrem boczku. Spiąć wykałaczką.
- Rozgrzać odrobinę oleju na patelni. Włożyć kawałki brzoskwini i opiekać w średniej temperaturze, aż boczek się zarumieni. Odsączyć na talerzu wyłożonym ręcznikiem kuchennym. Usunąć wykałaczki.
- Seler, orzechy i sałaty wymieszać, przełożyć na talerz. Dołożyć z boku brzoskwinie. Posypać tartym parmezanem.
Makaron z groszkiem i boczkiem
Składniki:
- 200 g makaronu
- 300 ml wywaru z warzyw
- 100 g boczku smażonego sałatkowego lub w plastrach KAMINIARZ
- 100 g serka mascarpone
- 200 g zielonego groszku mrożonego
- 1 mała cebula
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżka oleju
- pieprz
- oregano suszone
- sól
- łyżka soku z cytryny
- łyżeczka zielonej pietruszki
Przygotowanie:
- Cebulę i czosnek drobno pokroić w kostkę.
- Boczek podsmażyć na patelni z czosnkiem i cebulą przez około 3 minuty.
- Podlać wywarem z warzyw, połączyć z serkiem mascarpone.
- Dodać do smaku sól, pieprz i oregano. Dusić przez kolejne 2 minuty.
- Dodać groszek, gotować przez 5 minut na małym ogniu. Doprawić sokiem z cytryny.
- Makaron ugotować w słonej wodzie. Odlać, przelać zimną wodą. Od razu podawać z sosem. Posypać z góry zieloną pietruszką.