Depilacja ciała to dzisiaj wręcz obowiązkowy zabieg kosmetyczny, który zapewnia paniom piękną, gładką skórę. Nie wypada pojawić się na plaży czy na basenie z włoskami na nogach i niewydepilowanymi okolicami bikini. Coraz częściej też depilacji poddają się mężczyźni, którzy cenią sobie głównie gładki tors i pachy. Dziś często są oni również klientami gabinetów kosmetycznych.
Plastry do depilacji, specjalne kremy, depilacja cukrowa to tylko niektóre metody oraz akcesoria, pozwalające na szybkie usuwanie owłosienia. Wiele osób ma trudności z wyborem odpowiednich środków i zabiegów, bo w zasadzie nie wie, która metoda będzie im najbardziej odpowiadać. Warto przeanalizować wady i zalety najpopularniejszych sposobów depilacji.
Mała skuteczność, niska cena
Takimi cechami można określić najtańszy i najszybszy sposób depilacji, czyli użycie zwykłej, jednorazowej maszynki do golenia. Za jej pomocą włoski można usuwać w każdej chwili i to bezboleśnie. Producenci oferują różne rodzaje maszynek. Najlepiej używać tych z trzema ostrzami, a do depilacji strefy bikini polecane są wersje z ruchomą głowicą.
Ten rodzaj depilacji mogą stosować wszyscy, jednak włoski odrastają już po dwóch, trzech dniach, z reguły twardsze i ciemniejsze.
Komfort, ale słabe efekty
To cechy kremów do depilacji. Na sklepowych półkach znajdziemy wiele rodzajów kremów, począwszy od tych z łagodzącym aloesem, z nawilżającymi olejkami, a skończywszy na kremach z zawartością bardziej ekskluzywnych składników, jak chociażby ekstrakt z jedwabiu. Większość kremów działa na zasadzie rozpuszczania struktury włosa. Często jednak okazuje się to mało skuteczne i depilacja ciała musi być powtarzana kilkakrotnie.
Niewątpliwe zaletą kremów jest nawilżenie skóry, osłabienie odrastających włosów i fakt, że dokonujemy tego bezboleśnie. Wśród kremów znajdziemy te do depilacji twarzy, ciała, do okolic bikini oraz specjalne warianty, przeznaczone do depilacji skóry wrażliwej.
Kremy nie zapewniają gładkiej skóry przez długi czas – często depilację trzeba powtarzać już po kilku dniach. Aby użyć kremu, należy dzień wcześniej zrobić próbę na niewielkiej powierzchni skóry, by sprawdzić, czy preparat nie wywoła podrażnień.
Dokładna depilacja, długotrwała gładkość skóry
Plastry do depilacji to metoda, która zadowala większość osób. Plastry z woskiem wystarczy podgrzać suszarką do włosów i nakleić na ciało. Po chwili, gdy wosk dobrze przylgnie do skóry, należy zerwać plaster metodą „pod włos”. Sposób ten jest nieco bolesny, ale przy odrobinie wprawy naprawdę idealny.
Osoby początkujące powinny korzystać z mniejszych plastrów, które obejmą stosunkowo niewielki obszar skóry, a tym samym odczucia bólowe przy zrywaniu będą znacznie mniejsze. Dobre produkty, takie jak plastry do depilacji Veet, usuwają skutecznie włoski wraz z cebulkami i zapewniają efekt idealnie gładkiej skóry nawet do czterech tygodni.
Niestety, plastry z woskiem do depilacji nie powinny być stosowane przez osoby, u których na powierzchni skóry widoczne są popękane naczynka krwionośne. Użycie ich mogłoby spowodować nasilenie się tych objawów, a nawet podskórne wylewy.
Dla alergików, skutecznie i domowo
Osoby ze skłonnością do alergii i podrażnień powinny zainteresować się depilacją za pomocą pasty cukrowej, którą można przygotować samodzielnie w domu. W tym celu należy podgrzać szklankę wody z połową szklanki cukru i odrobiną soku z cytryny. Gdy składniki się połączą i nieco przestygną, trzeba z nich uformować niewielką kulkę i wyrobić w dłoniach jak plastelinę.
Tak przygotowaną pastę nakłada się na skórę, przyciska i po chwili zrywa razem z włoskami. Ważne jest, aby zrywać ją w kierunku wzrostu włosa, czyli odwrotnie niż zrywamy plastry z woskiem. Depilacja pastą cukrową jest mniej bolesna, ale to zdecydowanie metoda dla cierpliwych, bo trzeba poświęcić sporo czasu na wydepilowanie chociażby całej powierzchni nóg.