Lekarze podkreślają, że skuteczność tabletki antykoncepcyjnej przy prawidłowym stosowaniu zbliża się do 100 proc. Słyszymy jednak również o „ciążach przy tabletkach”. Jak to możliwe?
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych daje prawie całkowicie wyklucza ryzyko wpadki. Niektóre czynniki wpływają jednak na obniżenie skuteczności tej metody. Sprawdź, kiedy pigułki mogą Cię zawieść:
- Problemy gastryczne.
A dokładniej – wymioty i biegunka, czyli kłopoty gastryczne. Sprawiają one, że hormony z pigułki nie mogą się całkowicie wchłonąć i zadziałać jak trzeba. Weź to pod uwagę i w takiej sytuacji dodatkowo się zabezpiecz.
- Stosowanie leków.
Działanie antykoncepcyjne mogą obniżyć m.in.:
Antybiotyki (tetracykliny, penicylina i cefalosporyna). Badania wskazują, że 20 proc. nieplanowanych ciąż to wynik połączenia właśnie antybiotykoterapii z doustną antykoncepcją hormonalną.
Pewne grupy leków. Na działanie tabletki wpływają również preparaty przeciwpadaczkowe, przeciwgrzybicze, przeciwgruźlicze, przeciwwirusowe oraz zawierające dziurawiec zwyczajny. Jeśli więc stosujesz jakieś leki, powiedz o tym swojemu ginekologowi. Będziecie musieli zastanowić się nad inną metodą zapobiegania ciąży.
- Słaba pamięć.
Pigułkę trzeba brać raz dziennie, zawsze o tej samej porze. W niektórych przypadkach wystarczy jeden dwunastogodzinny poślizg, by znacznie obniżył się poziom hormonów we krwi. Dlatego, gdy zdarzy ci się, że zapomnisz o pigułce, weź ją jak najszybciej (nawet jeśli miałabyś wziąć prawie w tym samym czasie dwie) i przez kolejne 7–10 dni dodatkowo zabezpieczajcie się, np. za pomocą prezerwatywy. Jeśli nie wzięłaś dwóch pigułek, koniecznie zgłoś się do lekarza.
Zobacz także: Zapomniałam zażyć pigułkę antykoncepcyjną, co teraz?
info.: Przyjaciółka