Każda kobieta powinna zadać sobie pytanie: czy moje włosy mają PEH? Jeśli są zdrowe, mocne i pełne blasku, z pewnością tak. To właśnie równowaga PEH (protein, emolientów i humektantów) jest sekretem piękna włosów.
O co chodzi z PEH? Co to oznacza? To skrót utworzony od nazw trzech najważniejszych dla włosów składników: protein, emolientów i humektantów. W pielęgnacji włosów ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy ilością tych składników. Zbyt dużo protein spowoduje puszenie się włosów. Zbyt mało witamin osłabi włókno włosa. Zbyt dużo olejków i silikonów jest przeciąży. I tak dalej. O włosy trzeba dbać rozsądnie i z umiarem.
P jak proteiny
To białka niezbędne, kiedy chcemy zregenerować włosy. Najważniejsza jest keratyna, z której w większości zbudowane są włosy. Inne proteiny to np. jedwab, elastyna, kolagen, l-cysteina. W kosmetykach najczęściej występują proteiny hydrolizowane, które mają zdolność tymczasowego odbudowywania uszkodzeń i wypełniania ubytków w strukturze włosów. Inne składniki proteinowe to np. żółtko, żelatyna, mleko, soja lub pszenica.
E jak emolienty
To one tworzą na włosach i skórze warstwę okluzyjną. Brzmi poważnie, ale tak naprawdę chodzi o zapobiegnięcie odparowywaniu i utracie wody. Najpopularniejsze emolienty to naturalne oleje, silikony, parafina, wazelina, lanolina albo nafta kosmetyczna. Pośród nich wszystkich to właśnie olejek do włosów jest najbardziej wielozadaniowy – nie tylko dba o prawidłowy poziom nawilżenia i ochrania kosmyki, ale również odżywia, wzmacnia, regeneruje, wygładza, dodaje blasku, a nawet wyrównuje pH skóry głowy i może przyspieszać wzrost włosów. Grunt to wybór takiego olejku, który jest naturalny i odpowiedni do naszego rodzaju włosów.
H jak humektanty
To wszystkie te składniki, które nawilżają włosy. Właściwie to nie nawilżają, ale wiążą wodę wewnątrz pasm, dzięki czemu stają się one lepiej nawodnione i zdrowsze. To właśnie humektanty odpowiadają za prawidłowe nawilżenie włosów, którego później chronią emolienty. Najczęściej używane w kosmetyce humektanty to m.in. mocznik, kwas hialuronowy, sorbitol, sok aloesowy lub gliceryna. Tych składników warto szukać w kosmetykach do włosów.