Laserowe usuwanie tatuażu to złożony zabieg wymagający przeprowadzenia kilku sesji z użyciem wybranego modelu lasera, który dobierany jest indywidualnie na podstawie typu tatuażu a także próby laserowej. Krótkie impulsy o wysoko skoncentrowanej energii światła o odpowiedniej długości fali, oddziałują bezpośrednio na pigment tatuażu powodując jego rozbicie, a w konsekwencji jego rozjaśnienie. Taki proces, trwający zwykle od kilku sekund do godziny, w zależności od wielkości i specyfiki tatuażu a także wykorzystanej technologii laserowej, powinien być powtórzony kilkukrotnie. Pomiędzy sesjami zachowuje się odstępy czasowe w wysokości od 4 do 8 tygodni, w trakcie których układ odpornościowy wchłania rozbite laserem cząsteczki barwnika. Z każdym zabiegiem tatuaż staje się coraz bardziej rozjaśniony, aż do momentu gdy znika całkowicie.
Ból czyli jeden z największych mitów
O ile w teorii wydobywanie barwnika znajdującego się pod skórą za pomocą lasera, może kojarzyć się z ogromnym bólem i uczuciem dyskomfortu, o tyle w praktyce sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. W większości przypadków, ból odczuwany w trakcie przeprowadzanego zabiegu, jest o wiele mniejszy niż ten towarzyszący samemu procesowi tatuowania. Odczuwany ból można porównać do delikatnego pieczenia naskórka, natomiast często stosuje się czynności mające na celu ochłodzenie skóry, takie jak końcówkę zabiegową z funkcją chłodzenia lub strumień zimnego powietrza; doraźnie wykorzystuje się też wszelkiego rodzaju żele chłodzące, znieczulające maści czy aerozole.
Po zabiegu, czyli efekty i profilaktyka
Po laserowym usunięciu, podobnie jak po wykonaniu tatuażu, zaleca się intensywne nawilżanie danego miejsca, by przyspieszyć regenerację naskórka. Nie można korzystać z basenu czy sauny przez min. 72 godziny po wykonaniu zabiegu, w przypadku ekspozycji okolic zabiegu na słońce, należy używać kremów z wysokim filtrem UV. Warto także powstrzymać się od intensywnej aktywności fizycznej i długiego moczenia gojącego się miejsca, taką profilaktykę zaleca się utrzymywać do kilku tygodni.
Jako że tak intensywna ingerencja w skórę powoduje naruszenie struktury naskórka, w miejscu dawnego tatuażu pojawiają się strupki, które po kilku dniach samoczynnie odpadną, i których pod żadnym pozorem nie należy rozdrapywać, albowiem w konsekwencji mogą powstać blizny. Każdy naskórek reaguje indywidualnie, należy więc obserwować pojawiające się na skórze zmiany – zaczerwienienie, świąd skóry, nadmierna wrażliwość, przebarwienia, odbarwienia, siniaki to naturalna odpowiedź naskórka na laserowy zabieg, która świadczy o prawidłowym procesie gojenia.
Dobrze wykonany tatuaż można usunąć całkowicie, zaś po regeneracji naskórka nie ma przeciwwskazań, aby wprowadzić pigment w skórę na nowo, w tym samym miejscu. Całkowity proces gojenia naskórka wynosi od 4 do 6 tygodni, w przypadkach gdy usuwa się np. tatuaż czerwony, rekonwalescencja może wydłużyć się do 10 tygodni. Należy jednak pamiętać, że to jedynie orientacyjne ramy czasowe, gdyż każdy naskórek inaczej reaguje na interwencję w jego strukturę.
Artykuł powstał we współpracy z Klinika Dobosz |