Młode mamy po powrocie do pracy nie zawsze są traktowane ulgowo. Kilka godzin opieki nad dzieckiem często nie rozwiązuje sprawy, a obowiązków nie ubywa.
Litera prawa
Do ukończenia 4 roku życia przez dziecko jego matka nie może być wysyłana przez szefa w żadną podróż poza miejsce jej pracy. Kobieta może złożyć stosowne oświadczenie, w którym zastrzega sobie swoje prawa do tego typu regulacji. Oczywiście w przypadku, gdy matka ma możliwość i chce wyjechać, wtedy będzie mogła skorzystać z wyjazdu. Gorsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy dziecko jest starsze i trzeba przychylić się do prośby szefa, a nie ma kto zająć się dzieckiem. Odmówić można jedynie w przypadku, gdy młoda matka dowie się o wyjeździe bardzo późno, np. dzień wcześniej. Wtedy można zgłosić, że istnieją przeszkody w znalezieniu odpowiedniej opieki dla malucha.
Co jeszcze warto wiedzieć? Prawo do odmowy wyjazdu ma tylko jedno z rodziców, niezależnie czy pracuje w tym samym zakładzie pracy co współmałżonek, czy też nie. Nie ma więc możliwości oszukania pracodawcy, ponieważ zgoda na wyjazd lub jej brak znajduje się w dokumentacji złożonej przez pracownika.
Z pomocą przychodzi niania
Nadejdzie jednak czas, kiedy wyjazd stanie się konieczny i trudno będzie wymówić swoją obecność, a kobieta nie będzie miała z kim zostawić malucha. Wtedy warto zorganizować profesjonalną pomoc do opieki, czyli nianię, która zajmie się dzieckiem profesjonalnie. Jak ją znaleźć? W każdym większym mieście można znaleźć wykwalifikowaną opiekunkę dla dziecka, grunt to trafić na odpowiednią osobę z wyjątkowym podejściem do malucha. Niania we Wrocławiu, w Warszawie czy w innym większym mieście to nie problem. Nie można się jednak pomylić, aby nie płacić później za swoje błędy. Najlepiej wybrać taką osobę z polecenia, ale jak wiadomo, nie zawsze jest to możliwe. Alternatywą jest Internet i agencje opiekunek, z którą podpisuje się umowę i na miejscu załatwia wszelkie formalności. Zazwyczaj na stronie internetowej agencji znajduje się przejrzysty interfejs, za pomocą którego można przeglądać pełne profile konkretnej niani. Istnieje też możliwość kontaktu z wybraną osobą w celu przeprowadzenia wstępnej rozmowy i doprecyzowania różnych kwestii formalnych. Wybór niani przez dobrą agencję,która weryfikuje szczegółowo kandydatury każdej z pań, jest gwarantem zadowolenia i bezpieczeństwa. Zawsze trzeba jednak dopytać o to, czy dana agencja weryfikuje konkretne osoby i na jakiej podstawie odbywa się rekrutacja.
Najlepsza niania – czyli jaka?
Niania powinna być kimś bardzo ciepłym i cierpliwym na dziecięce harce, a z drugiej strony stanowcza. Dobrze, jakby była to osoba kreatywna, umiejąca podejść do każdego dziecka inaczej, uwzględniając jego potrzeby i osobowość. Idealna niania nie tylko ugotuje obiad, ale też poczyta książkę czy zorganizuje arcyciekawą zabawę dla dziecka.
Zanim współpraca z nianią zostanie nawiązana, konieczne jest sprawdzenie jej motywacji do pracy i pobieżna ocena umiejętności oraz osobowości. Często jest tak, że jedynie względy finansowe skłaniają kobiety do poszukiwania takiej, a nie innej pracy. Często już wstępna rozmowa telefoniczna pozwala na taką weryfikację. Najwięcej osób wybiera nianie z dużym doświadczeniem, z portfolio pełnym ciekawych referencji. Warto jednak dać czasami szansę zupełnej nowicjuszce, wyglądającej na osobę kompetentną i zaradną, która zajmie się jak najlepiej powierzonym jej opiece maluchem.
Jak powinna być najlepsza niania? Oprócz chęci do pracy z małym dzieckiem musi mieć dużą wiedzę na temat opieki nad dzieckiem. Będzie wiedziała, jak karmić, jak ubierać i zorganizuje kreatywną, zajmującą zabawę. Oczywiście musi być punktualna i dobrze zorganizowana. Oczywiście musi być to osoba dojrzalsza emocjonalnie, z poczuciem humoru i dystansem do swojej osoby. Opiekunka stanie się niejako częścią rodziny, dlatego powinna odpowiadać rodzicom dziecka pod każdym względem.