Szukając idealnego pomysłu na prezent dla dziecka, warto kierować się nie tylko tym, aby sprawił on sporo radości, lecz także, by niósł ze sobą korzyści w postaci wspierania rozwoju i intelektu młodego człowieka. Takim wspaniałym upominkiem są książki dla dzieci, które pozytywnie wpływają na kształtowanie umysłu i wyobraźni. Bardzo ważne jest jednak, aby lektura była odpowiednio dobrana do wieku dziecka. Czym zatem kierować się przy jej wyborze?
Książka dla dwulatka i przedszkolaka
Dla maluchów, które jeszcze nie potrafią czytać, książka to także świetny i rozwijający prezent. Aby zaciekawić tak małe dziecko, warto postawić na duże egzemplarze, które składać się będą z grubych, tekturowych kart. Tutaj najistotniejsze są kolory – ważne jest, by książka zawierała barwne ilustracje o podwyższonym kontraście i wyraźnych konturach. Dla nieco starszych dzieci można szukać lektur zawierających kilka zdań pisanych większą czcionką – tak aby mogły bez problemu składać sylaby. Tematyka powinna dotyczyć otoczenia i zachęcać do poznawania świata. Świetnym pomysłem są pozycje edukacyjne: nauka liter i cyfr, nazw zwierząt, roślin, przedmiotów gospodarskich itd. Dla sześciolatków można z kolei wybierać lektury opisujące w prosty sposób sytuacje społeczne i relacje z innymi ludźmi.
Książka dla ucznia szkoły podstawowej i nastolatka
Poszukując książki dla dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej lub nastolatków już nie trzeba kierować się ilustracjami. Dla nich wskazana jest większa ilość tekstu oraz słownictwo zawierające trudniejsze wyrazy i bardziej złożone zdania. Tematyka może poruszać życie codzienne, przygody bohaterów, podstawowe zjawiska przyrody – tak, aby zaciekawić dziecko do dalszego badania świata. Warto cały czas podsuwać nowe pozycje, ponieważ jest to czas kształtowania gustu literackiego i zamiłowania do czytania. Dla ucznia szkoły podstawowej dobrze sprawdzi się znana seria o młodym czarodzieju – pierwsze trzy książki napisane są bardzo prostym językiem. Można sięgnąć także po inne sagi przygodowe, w których głównymi bohaterami są rówieśnicy czytelnika. Z kolei dla nastolatka odpowiednia będzie tematyka, w której znajdzie odniesienie do własnych problemów i rozterek, na przykład literatura faktu, biografie, pamiętniki znanych ludzi. Szukając książek dla starszych dzieci warto wziąć pod uwagę indywidualne zainteresowania, czyli to, czy woli książki historyczne, fantastykę, a może science-fiction?
Zalety czytania książek dla dzieci
Czytanie książek od najmłodszych lat związane jest z szeregiem zalet i korzyści. Jeżeli jest to czynność wykonywana wspólnie z rodzicem to zacieśnia ona więź emocjonalną, daje poczucie bezpieczeństwa oraz chwilę na spędzenie czasu razem. Ponadto książki dla dzieci rozwijają wyobraźnię, inteligencję, ubogacają zasób słownictwa, wspomagają naukę poprawnego wypowiadania się, a także zachęcają do pogłębiania wiedzy, dowiadywania się nowych rzeczy, ciągłego poznawania i szukania informacji. Książki wspierają również rozwój empatii wobec innych, uczą poprawnego zachowania się w różnych sytuacjach, rozwijają wrażliwość na emocje innych osób, a dzięki przygodom bohaterów młodsze dzieci mogą lepiej uporządkować i poznać otaczającą rzeczywistość.
Nawyk regularnego czytania dzieci przejmują poprzez obserwację dorosłych. Jeśli sami zachęcimy dziecko od najmłodszych lat do poznawania książek, odkrywania nowych historii i bohaterów, to nie tylko szybciej nauczy się ono płynnie czytać i wypowiadać, ale także rozwinie umiejętności nawiązywania kontaktów z rówieśnikami. Gdzie szukać odpowiedniej lektury? Szeroki wybór znaleźć można na http://ksiazki-dla-dzieci.net/. Warto pamiętać, że książki dla dzieci to zawsze idealny prezent na każdą okazję!
Artykuł sponsorowany