Od tego roku zacznę biegać – takie postanowienie noworoczne pojawiło się z pewnością w głowach wielu z nas. Jednak, aby na samym postanowieniu się nie skończyło, warto od razu podjąć kroki, aby go skutecznie zrealizować. Dziś podpowiadamy, jak zacząć przygodę z joggingiem, aby czerpać z niego mnóstwo satysfakcji.
Określ swój cel
Zanim rozpoczniesz pierwsze biegi, musisz określić, jaki jest Twój cel. Bez tego szybko stracisz motywację, gdyż nie będziesz mieć poczucia, że Twój wysiłek przynosi wymierne korzyści. Jeśli do tej pory nie próbowałeś joggingu, nie stawiaj sobie zbyt ambitnych celów, które mogą być trudne do realizacji. Metoda małych kroków jest w tym przypadku zdecydowanie skuteczniejsza. Możesz na przykład założyć, że w ciągu 3 miesięcy treningów biegowych chcesz zrzucić 3 kilogramy albo po miesiącu regularnego joggingu chcesz poprawić prędkość przebytego dystansu do określonej wartości.
Taki cel jesteś bowiem w stanie bardzo łatwo zmierzyć, a jego osiągnięcie będzie dla Ciebie motorem do dalszej poprawy wyników i podwyższania poprzeczki.
Zaplanuj trasę
Ważnym elementem efektywnego treningu jest zaplanowanie odpowiedniej trasy. Powinna ona być nie tylko dla nas wygodna, ale również atrakcyjna i oddalona od ruchu ulicznego. Wybierając ją należy dokładnie przeanalizować jej długość pod kątem naszych możliwości. Jeśli będzie ona za długa, bieg nas zbytnio zmęczy, co może zadziałać na nas demotywująco. Z kolei krótka trasa sprawi, że nie odczujemy satysfakcji i tym samym nie uzyskamy zamierzonych efektów. Warto wybierać takie lokalizacje, które są atrakcyjne dla oka, dzięki czemu podczas biegu będziemy mogli podziwiać widoki nie skupiając się wyłącznie na zmęczeniu, które odczuwamy.
Lasy, łąki, parki to świetne miejsca do biegania, które zawsze dostarczają przyjemnych wrażeń wzrokowych.
Pamiętajmy także o tym, aby trasa biegowa była dla nas bezpieczna. Przede wszystkim nie może ona bezpośrednio graniczyć z jezdnią uliczną, zwłaszcza, jeśli nie jest od niej oddzielona żadną barierką. Ponadto spaliny nie będą korzystnie wpływały na nasze zdrowie, a oddychanie nimi podczas biegu przyniesie więcej szkody niż pożytku. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo podczas biegu, to warto także zwrócić uwagę na rodzaj podłoża, po którym zamierzamy biegać. Zdecydowanie odradzamy na początek bieg po zróżnicowanym terenie, pełnym wybojów, wystających korzeni czy kamieni, które mogą być przyczyną kontuzji. Teren, który wybierzemy do biegania, powinien być stosunkowo płaski, dzięki czemu unikniemy ryzyka niefortunnie postawionego kroku, co zwykle kończy się skręceniem stawu skokowego.
Przygotuj strój i akcesoria
Gdy już powyższe elementy będziemy mieć zaplanowane, pora na skompletowanie stroju do biegania. Wiosną powinien on składać się z kilku warstw które zapewnią nam odpowiednie ciepło, ochronę przed wiatrem czy opadami.
Pierwszą warstwę stanowi bielizna termoaktywna. Jej główną funkcją jest odprowadzanie wilgoci (potu) na zewnątrz, dzięki czemu skóra pozostanie sucha. Kolejną warstwę, którą na siebie zakładamy, stanowi sportowa koszulka z krótkim rękawkiem. Ponieważ wiosną temperatury za oknem mogą być jeszcze dość niskie, to na koszulkę koniecznie zakładamy dodatkową warstwę cieplejszej odzieży – na przykład bluzę z kapturem. Natomiast jeśli warunki pogodowe okażą się wyjątkowo niesprzyjające, konieczne będzie założenie jeszcze kurtki sportowej chroniącej od zimna, wiatru i opadów. Taka kurtka powinna być wykonana z lekkiego i przepuszczającego powietrze materiału. Najlepiej, jeśli będzie wyposażona w kaptur i dużą kieszonkę z klapką.
Na nogi natomiast zakładamy wygodne legginsy lub spodnie dresowe, a jeśli wiosna będzie wyjątkowo ciepła, możemy je zamienić na krótkie spodenki sportowe.
Wybierając odpowiednie buty do biegania damskie pamiętajmy o tym, aby zwracać uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również, a może i przede wszystkim, na kwestie wygody i bezpieczeństwa. Buty do biegania powinny bowiem zapewniać odpowiednią przyczepność do podłoża, stabilizację oraz amortyzację. Jeśli kupujemy buty do joggingu po raz pierwszy, polecamy skonsultować swój wybór ze specjalistą, który oceni, czy dana para obuwia biegowego spełni nasze oczekiwania.
Do dzieła!
Pozostał nam już ostatni etap przygotowań, a mianowicie plan treningu. Na początek zaplanujmy 2-3 treningi w tygodniu trwające po 30 minut. Jeśli będziemy czuć niedosyt i jednocześnie będziemy mogły poświęcić na trening więcej czasu, wydłużmy sesje lub dołóżmy do planu kolejny dzień. Pamiętajmy o tym, aby nie przedobrzyć. Zbyt duża liczba treningów może spowodować przemęczenie naszego organizmu, co z kolei może doprowadzić do kontuzji i stanów zapalnych, a to niestety przełoży się na spadek efektywności i motywacji do biegania.
Biorąc pod uwagę nasze powyższe wskazówki rozpoczęcie przygody z joggingiem będzie łatwe i przyjemne.
Artykuł sponsorowany