Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrodu to zapewne dążysz do tego, aby miał własny niepowtarzalny charakter. Chciałbyś, aby spędzanie w nim czasu było przyjemne, a sam ogród wyróżniał się na tle innych zwykłych ogrodów. Jeżeli jeszcze w swoim ogrodzie nie stoją figury ogrodowe, to zostań z nami do końca artykułu, a przekonasz się dlaczego warto zainwestować w te małe pocieszne ozdoby i z jakich rodzajów figur ogrodowych możemy wybierać.
- Figury ogrodowe.
- Rodzaje figur ogrodowych.
Figury ogrodowe
Rzeźby ogrodowe lub inaczej figury ogrodowe to dekoracje ogrodowe w postaci mniejszych bądź większych postaci z bajek, zwierząt czy innych motywów, przy których chętnie spędzamy czas. Rzeźby wykorzystywane są nie tylko w ogrodach. Możemy spotkać je także na tarasach, patio czy dziedzińcach. Wykorzystywane przez osoby prywatne do upiększania przestrzeni na świeżym powietrzu, w której chętnie odpoczywają i zapraszają gości, ale też przez osoby prowadzące agroturystykę, restauracje, hotele i pensjonaty.
Figurki ogrodowe to idealna recepta na to, aby podrasować przestrzeń i nadać jej nowego ducha i sprawić, by stała się rewelacyjnym miejscem wypoczynku. Dekoracje ogrodowe cieszą się popularnością na osiedlowych skwerach i parkach miejskich, których są wizytówką. Zwracają uwagę osób przechodzących, które często je fotografują. Wszystko to sprawia, że właściciele publicznych lokali chętnie inwestują w posągi ogrodowe i tworzą coraz to bogatsze miejsca wypoczynku.
Estetyczny akcent w postaci rzeźby ogrodowej pasują do każdego stylu otoczenia, w którym się znajdują, jak i ogrodu. W dzisiejszych czasach znajdziemy figurki wykonane są z przeróżnych materiałów, także w każdym stylu. Świetnie sprawdzą się w ogrodach nowoczesnych, jak i w ogrodach o zupełnie innej specyfice otoczenia.
Rodzaje figur ogrodowych
Z rokiem na rok przybywa coraz więcej pomysłów na nowe figury. Przeszukując asortymenty sklepów, w których możemy zaopatrzyć się w te i inne ozdoby, znajdziemy:
- Rzeźby drewniane – Są najbardziej naturalne, często zdobi się nimi ogrody w stylu wiejskim. Najczęściej widujemy figury aniołów, zwierząt oraz słowiańskie lub bliżej nieokreślone bóstwa. Mogą pełnić także funkcję kwietników.
- Rzeźby betonowe – Dekoruje się nimi ogrody formalne (rzeźby w formie ozdobnych podestów, twarzy dzieci, donic, zwierząt, aniołów) lub nowoczesne (figury geometryczne, rzeźby awangardowe).
- Figury kamiennie – Dzięki dużemu zróżnicowaniu form idealnie sprawdzą się w każdym ogrodzie. Figury z kamienia to najczęściej, sylwetki zwierząt, np. lwów czy psów, kamienne latarenki i figurki Buddy, zegary słoneczne czy ozdoby sakralne, które umieszcza się w ogrodach biblijnych. Kamienne rzeźby mogą być wykorzystywane w praktyczny sposób na przykład pełnić funkcję poidełka dla ptaków.
- Zrobione w gipsu – Form tego typu rzeźb jest ogromna. Najczęściej wykorzystywana jest postać krasnala, który często dekoruje wszelakie ogrody. Jednocześnie jest on najbardziej kontrowersyjną figurą ogrodową.
- Figury z metalu – Identycznie jak w przypadku figur betonowych, figury z metalu idealnie sprawdzają się w ogrodach formalnych. Często przedstawiają różnego pochodzenia zwierzęta takie jak: bociany, czaple, a nawet flamingi. Tego typu figurki z zasady ustawia się w pobliżu oczek wodnych.
- Rzeźby z tworzywa sztucznego – Niestety są to figury, które nie są przydatne dla architektury, a także nie będą w harmonii z naturą. Mimo tego wciąż są chętnie kupowane i stawiane w ogrodach bez obranego stylu urządzania.
Biorąc pod uwagę ogromny wybór dostępnych figurek, jakie znajdziemy w sklepach, oczywiste jest to, że każda osoba – nawet ta najbardziej wymagająca – znajdzie rzeźbę idealną dla siebie i swojego ogrodu.
Artykuł sponsorowany