Czy wskazany jest paracetamol dla noworodka? W jakich sytuacjach można podawać paracetamol małemu dziecku? Zapraszamy do lektury!
Gorączka i bóle u noworodka
Wysoka temperatura ciała u noworodka, której często mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe, to poważny powód do zmartwień dla każdego rodzica. Wszyscy chcielibyśmy wyeliminować te problemy u naszych pociech, organizm małego dziecka jest jednak podatny na różnego rodzaju infekcje, które mogą je powodować. Tym bardziej że zarówno gorączka, jak i ból mogą być wywołana także innymi przyczynami, jak np. ząbkowanie czy odczyn poszczepienny. I choć gorączka sama w sobie jest poniekąd zjawiskiem pozytywnym, gdyż świadczy o walce organizmu np. ze wspomnianą infekcją, to dolegliwości te można niwelować za pomocą różnego rodzaju środków i preparatów leczniczych. Często zalecane są rozmaite domowe sposoby na gorączkę, jeśli jednak temperatura ciała jest zbyt wysoka, zalecany jest paracetamol dla noworodka.
Czym jest i jak działa paracetamol?
Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych środków leczniczych na świecie. Jego historia liczy sobie ponad 100 lat – do pierwszej syntezy paracetamolu doszło ponad 100 lat temu w Stanach Zjednoczonych, a do komercyjnego użytku wprowadzono go już w 1956 roku w Wielkiej Brytanii. Dawniej paracetamol często można było spotkać pod inną nazwą – acetaminofen. Paracetamol wykazuje przede wszystkim właściwości przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Działanie przeciwgorączkowe polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn w centralnym układzie nerwowym, a sam efekt utrzymuje się od 6 do nawet 8 godzin. Efekt przeciwbólowy natomiast obejmuje czas od 4 do 6 godzin.
Paracetamol dla noworodka
Z czego wynikają tak szerokie zalecenia do podawania paracetamolu dzieciom, w tym noworodkom, a nawet kobietom w ciąży? Otóż z uwagi na długą historię tej substancji została ona dokładnie przebadana klinicznie. Dzięki temu dowiedziono, że jest ona nadzwyczaj bezpieczna w stosowaniu. Oczywiście nie należy przekraczać zalecanych dawek, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Ponadto paracetamol nie hamuje syntezy prostaglandyn w tkankach obwodowych, w wyniku czego nie wykazuje działania przeciwzapalnego. Przez to może być on podawany nawet osobom, które mają przeciwwskazania do zażywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak np. ibuprofen. Wszystko to powoduje, że to właśnie paracetamol jest najczęściej zalecanym środkiem dla noworodków w przypadku wystąpienia wysokiej gorączki lub dolegliwości bólowych.
Kiedy podawać paracetamol noworodkom?
Wyróżnia się całą masę dolegliwości, przy których paracetamol dla noworodka jest nadzwyczaj wskazany. Do najczęściej wymienianych zalicza się:
- wystąpienie wysokiej gorączki, przy której temperatura ciała noworodka przekracza 38° Jeśli gorączka objawia się zbyt długo lub znacząco wzrasta, koniecznie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu;
- wystąpienie ostrych i przewlekłych dolegliwości bólowych o słabym lub umiarkowanym nasileniu. Należą do nich m.in. bóle gardła, głowy, zębów, migrenowe, bóle po urazach i zabiegach czy ból w trakcie ząbkowania. Trzeba również pamiętać, że małe dziecko nie jest w stanie powiedzieć rodzicom o tym, że coś je boli. Dlatego też koniecznie obserwuj swoją pociechę, ból często objawia się poprzez drażliwość, osłabienie, wzmożoną płaczliwość czy brak apetytu;
- wystąpienie mocnych dolegliwości bólowych;
- równoczesne wystąpienie dolegliwości bólowych i gorączki, co ma miejsce np. w przebiegu infekcji wirusowych.
Artykuł partnera