Gdy siadamy na wygodnym fotelu lub krześle, całe nasze ciało może wreszcie odpocząć po pracy fizycznej lub aktywności na świeżym powietrzu. Jeśli jednak w takiej pozycji spędzamy większość dnia, uczucie odprężenia zamienia się w dyskomfort. Dowiedz się, jakie są skutki wielogodzinnego siedzenia i co możesz zrobić już teraz, by skutecznie je ograniczyć.
Konsekwencje wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej
Niezależnie od tego, czy pracujemy w pozycji siedzącej w biurze, czy w swoim mieszkaniu, nasze ciało każdego dnia jest poddawane intensywnemu wysiłkowi. Nie zmieniając pozycji przez wiele godzin, zmuszamy każdą część ciała do dostosowania się do tej nowej dla niego postawy. Jesteśmy stworzeni do tego, aby być w ciągłym ruchu, a siedzenie nie jest dla nas naturalne.
Jednym z pierwszych sygnałów informujących o tym, że wielogodzinne siedzenie może nie być aż tak korzystne jak sądzimy, jest ból pleców. Siedzenie w niezdrowej pozycji, a czasami wręcz leżenie na fotelu, wiąże się z wywieraniem nierównomiernego nacisku na kręgosłup. Z biegiem czasu prowadzi do zużywania się chrząstek międzykręgowych, przeciążeń stawów i ścięgien oraz nadmiernego napięcia mięśni. Ból pojawiający się w wyniku siedzenia zaczyna stawać się coraz bardziej dokuczliwy i odczuwalny podczas innych czynności.
Długie siedzenie bez choćby kilkuminutowego ruchu nie wpływa dobrze także na skupienie i koncentrację. Aby mózg mógł pracować efektywnie, potrzebuje tlenu. Niestety siedząc przez większość dnia w zamkniętych, niewietrzonych pomieszczeniach, nie możemy spełnić tego zapotrzebowania. W rezultacie spędzamy kolejną godzinę w tej samej pozycji, czekając, aż motywacja do działania, świeże pomysły i skupienie wreszcie się pojawią.
Co robić, aby cieszyć się lepszym samopoczuciem?
Negatywne skutki wielogodzinnego siedzenia można ograniczyć, lecz trzeba zacząć działać już teraz. W pierwszej kolejności zadbajmy o odpowiednie warunki pracy, ustawiając biurko i fotel na odpowiedniej dla siebie wysokości. Używając komputera stacjonarnego, ustawmy na odpowiedniej wysokości także monitor, najlepiej tak, aby jego górna krawędź znajdowała się nieco poniżej linii oczu. Możemy również wyposażyć się w wygodny podnóżek pod biurko.
Nawet w trakcie najbardziej pracowitego dnia warto zrobić sobie przerwę. Ustawmy zatem w telefonie powiadomienia co godzinę i gdy tylko usłyszymy alarm, odejdźmy od dokumentów i komputera:
- Przez kilka minut możemy się porozciągać, przespacerować po mieszkaniu czy pójść do kuchni i przygotować dla siebie ciepły napój.
- Jeśli możemy zrobić sobie dłuższą przerwę, wykorzystajmy ją na spacer na świeżym powietrzu.
W trakcie przerwy możemy wykonać szybki i skuteczny masaż karku i ramion, korzystając z poduszki masującej marki Casada. To niewielkie urządzenie, które można zamocować na oparciu krzesła lub fotela, przynosi natychmiastową ulgę i pozwala się odprężyć. Poduszkę można wykorzystać również do masażu innych partii ciała, na przykład opuchniętych łydek czy napiętych i wywołujących silny dyskomfort mięśni kręgosłupa.
Zapraszamy do odwiedzenia strony Casada.pl oraz sprawdzenia całej oferty. Poduszka do masażu i inne urządzenia masujące tej niemieckiej marki to produkty zdecydowanie warte obejrzenia i przetestowania.
Artykuł sponsorowany