Ekologiczne trendy stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Mając świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą dalsze zanieczyszczanie środowiska, staramy się zmieniać nasze najbliższe otoczenie i żyć w zgodzie z naturą. Jakie zmiany warto wprowadzić, jakich zasad należy przestrzegać i jak zaaranżować ekologiczną sypialnię?
Życie w zgodzie z naturą – jak możesz prowadzić je w swoim domu?
Ekologiczny styl życia często kojarzy się z licznymi wyrzeczeniami. To dość powszechne, ale błędne przekonanie. Chcąc zatroszczyć się o środowisko naturalne, rezygnacja z niektórych przyzwyczajeń rzeczywiście jest zalecana – nie są to jednak rzeczy, których nie da się zastąpić czy bez których nie możemy się obejść. Warto zacząć od prostych czynności – zmienić foliowe jednorazówki na wielorazowe woreczki, ograniczyć kupowanie nowych ubrań, segregować śmieci czy mądrze gospodarować żywnością. Na kolejnym etapie można bliżej przyjrzeć się swojemu codziennemu otoczeniu – elementom wyposażenia czy wystroju wnętrz, które także można dobierać bez szkody dla środowiska naturalnego.
Zero waste – kilka trików na to, jak wprowadzić ten styl życia w domu
Trend zero waste już od kilku lat stale zyskuje na popularności. Przyświeca mu jeden cel – generowanie możliwie najmniejszej ilości śmieci poprzez wprowadzenie kilku prostych, ale istotnych zmian. Z ideą zero waste ściśle powiązana jest zasada 5R:
- Refuse – odmawiaj,
- Reduce – ograniczaj,
- Reuse – używaj ponownie,
- Recycle – segreguj i przetwarzaj,
- Rot – kompostuj.
Jak wprowadzić każdą z tych reguł w życie? Zasada Refuse sprowadza się przede wszystkim do rezygnacji z używania przedmiotów, które przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska – na przykład foliowych woreczków, które z powodzeniem można zastąpić wielorazowymi opakowaniami. Zasada Reduce polega na ograniczaniu przedmiotów w swoim otoczeniu i kupowanie wyłącznie produktów, które są niezbędne. Ta reguła dotyczy też redukcji zużycia energii, co można zrobić, sięgając po energooszczędne żarówki ledowe, dbając o uszczelnienie okien, dzięki czemu ciepło nie będzie „uciekać” z pomieszczenia czy odłączając nieużywane sprzęty od zasilania.
Na zasadę Reuse składa się kilka elementów. By wcielić ją w życie, należy między innymi nauczyć się wykorzystywać odpady – na przykład przeznaczając pusty słoik po dżemie na pojemnik do przechowywania przypraw. Kolejna kwestia to stosowanie przedmiotów wielokrotnego użytku – choćby ekologicznych woreczków i toreb zamiast foliowych jednorazówek. Chcąc żyć zgodnie z regułą Reuse, można także próbować naprawiać zepsute rzeczy, a nie od razu je wyrzucać.
Zasada Recycle polega przede wszystkim na odpowiednim segregowaniu śmieci, a następnie umieszczanie ich w przeznaczonym do tego pojemniku – niektóre surowce mogą być ponownie wykorzystane do produkcji innych przedmiotów. Natomiast regułę Rot można wprowadzić, rozpoczynając od segregowania resztek organicznych, w tym zwłaszcza jedzenia. W miarę możliwości warto również zaopatrzyć się w kompostownik – ogrodowy lub balkonowy.
Gospodarka o obiegu zamkniętym w domu – czy da się ją wprowadzić?
Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) to koncepcja, która zakłada efektywne zarządzanie surowcami i odpadami. To rodzaj gospodarki cyrkularnej, która polega na maksymalizacji produkcji z przetworzonych surowców, co z kolei sprzyja redukcji ilości odpadów nieprzetwarzanych. Czy gospodarkę o obiegu zamkniętym da się wprowadzić w domu? Założenia GOZ w znacznym stopniu pokrywają się z ideą zero waste. Wśród nich wymienia się:
- reuse – ponowne wykorzystywanie,
- reduce – redukowanie,
- recycle – przetwarzanie.
Zasady gospodarki o obiegu zamkniętym można wdrożyć między innymi w kuchni – zamiast wyrzucać resztki z obiadu, warto wykorzystać je do przygotowania innego dania. W kontekście założeń GOZ należy również ponownie wspomnieć o kompostowniku. Dzięki niemu organiczne odpady będzie można użyć jako nawóz dla roślin.
Reguły gospodarki o obiegu zamkniętym można też wprowadzić w garderobie. Nienoszone ubrania można przerobić na inne przedmioty – te bardziej zniszczone przeznaczyć na szmatki, natomiast z tych w lepszym stanie zrobić zabawki dla dzieci. Także kupując nowe ubrania, dobrze jest myśleć perspektywicznie – zwłaszcza w przypadku odzieży dziecięcej, która z powodzeniem może posłużyć więcej niż jednemu maluchowi.
Ekologia w łóżku – sprawdź, na jakie elementy postawić
Troskę o środowisko naturalne można jednak przejawiać nie tylko poprzez stosowanie wielorazowych opakowań czy mądre gospodarowanie odpadami – można to robić również, podejmując świadome decyzje dotyczące wyposażenia sypialni. By prowadzić życie w zgodzie z naturą, warto zwracać uwagę zarówno na materiał wykonania pościeli czy elementów dekoracyjnych, jak i materaca.
Na rynku dostępne są już materace naturalne, takie jak SleepMed Natura. Do ich produkcji wykorzystuje się komponenty pochodzenia naturalnego lub takie, które mogły zostać powtórnie przetworzone. Dzięki zastosowaniu takich surowców naturalny materac jest niezwykle komfortowy w użytkowaniu, a przy tym wciąż spełnia swą podstawową funkcję – zapewnia optymalne podparcie dla każdej części ciała, gwarantując zdrowy, regenerujący sen.
Budulcem pianek wysokoelastycznych w materacach SleepMed Natura są oleje rycynowy i sojowy. To innowacyjne rozwiązanie nie tylko przez wzgląd na ekologię – surowce te mają także liczne właściwości antybakteryjne, antyalergiczne i przeciwbólowe. Z kolei do produkcji pokrowca wykorzystano len i organiczną bawełnę, zapewniające wysoką trwałość oraz skuteczne pochłanianie wilgoci. Co więcej, wszystkie elementy materaca SleepMed Natura są biodegradowalne i nadają się do recyklingu – z powodzeniem więc można oddać go ponownego przetworzenia.
Ekologiczną przestrzeń do nocnego wypoczynku pomoże nam stworzyć również naturalna pościel. Na uwagę zasługują tu między innymi naturalne poduszki, do wypełnienia których stosuje się na przykład łuskę gryki, gorczycę, lawendę, siemię lniane czy rumianek. Rośliny te mają liczne prozdrowotne właściwości, wspierając zdrowy, regenerujący sen i łagodząc różne dolegliwości.
Ekologiczne materiały – wybór najmniej ingerujących w zdrowie surowców
Ekologiczne materiały są coraz częściej wykorzystywane nie tylko do produkcji odzieży, ale również przedmiotów codziennego użytku czy ozdobnych tekstyliów. Jednym z nich jest bawełna organiczna, która jest określana jako najbardziej zrównoważony surowiec dostępny na rynku tekstylnym. Jej niekwestionowaną zaletą jest też uniwersalność – ma te same właściwości, co bawełna konwencjonalna, a przy tym cechuje się większą wytrzymałością. Jak szukać produktów wykonanych z bawełny organicznej? Są one opatrzone certyfikatem GOTS (Global Organic Textile Standard). Potwierdza on ekologiczne pochodzenia produktu oraz to, że materiał spełnia rygorystyczne normy odpowiedzialnego procesu produkcji.
Kolejnym ekologicznym materiałem, który warto zaprosić do sypialni, jest len. Wytwarza się go z włókien celulozowych, a jego produkcja nie wiąże się ze szkodliwymi dla środowiska naturalnego skutkami ubocznymi. Należy przy tym podkreślić, że każda część rośliny może zostać wykorzystana, co przekłada się na brak generowania odpadów w procesie produkcji. Wśród zalet lnu wymienia się także wyjątkową trwałość, lekkość i oddychalność.
Do kategorii ekologicznych materiałów należy również zaliczyć te tkaniny, które pochodzą z recyklingu. Okazuje się, że technologia powtórnego przetwarzania surowców pozwala na pozyskanie większości najpopularniejszych i najczęściej stosowanych materiałów, na przykład bawełny, akrylu czy poliestru. Ponowne wykorzystanie surowców umożliwia natomiast ograniczenie ilości śmieci, a tym samym – zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
Minimalistyczny, rustykalny czy boho – w którym stylu stworzyć ekologiczną sypialnię?
Natura może być też doskonałym źródłem inspiracji dla osób, które właśnie aranżują swoją sypialnię. W jakim stylu ją urządzić? Nawiązania do natury są jednym z wyznaczników minimalistycznego stylu skandynawskiego. Charakterystyczne dla niego są jasne barwy i naturalne materiały, w tym bawełna, wełna czy len, które wprowadzają do wnętrza atmosferę ciepła i przytulności.
Ciekawą propozycją może być także styl rustykalny, który wielu osobom kojarzy się z wiejską, sielankową atmosferą oraz bliskim otoczeniem natury. Rustykalna stylistyka bazuje na neutralnych kolorach, prostych formach i miękkich tkaninach, tworząc idealne warunki do wypoczynku. Kolejna opcja to styl boho, będący kwintesencją swobody i naturalności. Boho daje dużą dowolność w zakresie doboru barw czy dodatków, dlatego do aranżacji można śmiało włączać naturalne elementy.
Zielona sypialnia – przegląd najzdrowszych roślin do domu
Urządzając sypialnię, warto pamiętać również o roślinach. Nie tylko ożywiają one przestrzeń, ale też mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Rośliny, które doskonale sprawdzą się w sypialni, to między innymi:
- zielistka Sternberga – pochłania niekorzystne związki chemiczne, jony metali ciężkich i promieniowanie elektromagnetyczne,
- bluszcz pospolity – skutecznie nawilża i oczyszcza powietrze w pomieszczeniu,
- skrzydłokwiat – oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków chemicznych,
- aloes zwyczajny – produkuje tlen, pochłania dwutlenek węgla oraz nawilża i filtruje powietrze,
- sansewieria gwinejska – wytwarza tlen i oczyszcza powietrze z dwutlenku węgla.
Nawet niewielkie zmiany, ale poczynione na wielu polach, mogą przynieść zaskakujące rezultaty. Warto się na nie zdecydować – od nas wymagają one jedynie modyfikacji niektórych przyzwyczajeń, a pozwolą nam żyć nie tylko bliżej, ale przede wszystkim w zgodzie z naturą.