Ból głowy stanowi jedną z częściej występujących dolegliwości. Może być zlokalizowany w różnych częściach głowy. Zastanawiasz się, jakie mogą być przyczyny bólu umiejscowionego w potylicy? Ból z tyłu głowy może wynikać z nadciśnienia tętniczego, migreny lub zwyrodnień w odcinku szyjnym kręgosłupa.
Ból głowy – co to za przypadłość?
Ból głowy to subiektywny i niespecyficzny objaw, dla którego typowe jest występowanie dolegliwości bólowych w głowie (na powierzchni skóry i we wnętrzu czaszki). Należy do najczęstszych przyczyn zgłaszania się chorych do lekarza. Charakteryzuje się różnym nasileniem, czasem trwania, częstotliwością występowania, obecnością dodatkowych objawów, a także przyczyną powstania i lokalizacją – wyróżnia się ból głowy z przodu, z tyłu lub połowiczny. Sprawdź, co może powodować występowanie tej przypadłości w potylicy.
Przyczyny bólu z tyłu głowy
Ta dolegliwość może być wywoływana przez rozmaite czynniki. Istnieją przypadki bólu z tyłu głowy o charakterze samoistnym. Oznacza to, że nie stanowią objawu chorobowego, a za ich pojawienie się odpowiada m.in. narażenie na stres, niedostateczna ilość snu, przemęczenie, przebywanie w hałaśliwym otoczeniu lub nadużywanie alkoholu. Jeśli jednak ból z tyłu głowy jest silny, towarzyszą mu inne dolegliwości i często występuje, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ może być wynikiem choroby.
Tzw. ciśnieniowe bóle głowy
Jedną z możliwych przyczyn bólu z tyłu głowy są zmiany ciśnienia, zarówno tętniczego krwi, jak i atmosferycznego. W pierwszym przypadku dolegliwość najczęściej obserwowana jest rano (po przebudzeniu następuje stopniowy wzrost ciśnienia, którego poziom naturalnie spada podczas snu) i w momencie podwyższenia poziomu ciśnienia tętniczego. Tzw. ciśnieniowy ból z tyłu głowy określa się jako rozpierający. Nierzadko towarzyszy mu uczucie sztywności karku i pulsowania w głowie. Do pojawienia się bólu w potylicy doprowadzić mogą również zmiany ciśnienia atmosferycznego, np. towarzyszące podróżom samolotem, związane z przebywaniem w wysoko położonych terenach lub zmianami warunków pogodowych.
Ból głowy od kręgosłupa
Kolejną możliwą przyczyną bólu głowy w części potylicznej mogą być zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa. Mówi się wówczas o tzw. bólu szyjnopochodnym lub migrenie szyjnej. Może on promieniować w kierunku barków i ramion. Ma charakter tępy, niekiedy bywa kłujący. Dolegliwości mają różny czas trwania i mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni. W leczeniu bólu głowy od kręgosłupa ważne miejsce zajmuje rehabilitacja – a dokładniej kinezyterapia, czyli ćwiczenia i zabiegi. W przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych, kiedy inne działania terapeutyczne nie przynoszą rezultatu, konieczna może okazać się operacja.
Ból głowy przy stanach zapalnych i infekcjach
Ból z tyłu głowy nierzadko towarzyszy stanom zapalnym i infekcjom. Do jego pojawienia się przyczynić się mogą grypa i przeziębienie, angina, stany zapalne w okostnej, zapalenie ucha środkowego, a także problemy ze strony zębów (np. wyrzynająca się „ósemka”).
Migrenowy ból głowy
Lokalizację w części potylicznej może mieć też migrenowy ból z tyłu głowy. W jego przebiegu chory często doświadcza szeregu innych dolegliwości, takich jak m.in. nudności, zaburzenia widzenia lub równowagi, światłowstręt, mroczki przed oczami, nadwrażliwości na dźwięk. Dzień przed atakiem tego bólu głowy występować może senność, zmęczenie i wzmożone pragnienie. Etiologia migrenowego bólu z tyłu głowy nie została w pełni określona. Za najbardziej możliwą przyczynę uważa się zaburzenia naczyniowe. Ból ma charakter pulsujący.
Artykuł powstał przy współpracy z partnerem