Od jakiegoś czasu filozofia zero waste jest bardzo popularna. Polega ona na nie generowaniu żadnych odpadów. Z pozoru może wydawać się to bardzo trudne. Na początek warto ograniczyć kupowanie produktów spożywczych, aby później ich nie wyrzucać. Warto również używać wielorazowych toreb na zakupy czy oddawać niepotrzebne rzeczy. Ostatnio w trendach tej idei znalazł się domowy kompostownik. Czy warto mieć go w swoim domu? Kompostowanie – co to?
Po co kompostownik w domu?
Kompostowanie w domu ma wiele zalet. Przede wszystkim wykorzystujesz resztki z przygotowywanych posiłków, a tym samym nie wyrzucasz zbyt dużej ilości jedzenia. Jeśli masz lub zamierzasz prowadzić swój własny mały ogródek na balkonie, to świetnym nawozem będą soki wytworzone przez kompostowaną żywność. Jaki kompostownik wybrać do mieszkania? Na rynku dostępnych jest kilka pojemników, które mają spełniać funkcję kompostownika, więc swoją przygodę rozpocznij od wybrania jednego z nich. Jego wielkiego zależy od tego, gdzie będziesz chciał go umieścić, ale o tym w dalszej części artykułu. Co jeszcze jest potrzebne, aby wszystko prawidłowo działało? Możesz zainwestować w bakterie probiotyczne w płynie, które pomogą przetworzyć rozmaite produkty. Dobrym wyborem do wspomagania kompostowania będą dżdżownice kupione z legalnej hodowli. Najlepiej sprawdzą się kalifornijskie, które są wszystkożerne, a dodatkowo szybko się rozmnażają. To pomoże w szybszym przetworzeniu odpadków. Co można kompostować? Przede wszystkim obierki z warzyw i owoców. Skorupki jaj, fusy po kawie lub herbacie oraz resztki posiłków. A czego nie można wrzucać do kompostownika? Nie należy kompostować gotowanych i tłustych resztek oraz kości i mięsa.
Gdzie umieścić kompostownik w małym domu?
Kiedy Twoje mieszkanie jest małe i nie masz za wiele miejsca, to pojawia się pytanie: Gdzie umieścić kompostownik?. Dobrym miejscem będzie balkon, ale raczej jego część, do której nie dochodzą promienie słoneczne, ponieważ kompostownik nie może być wystawiony na ich działanie. Dodatkowo ważne jest również prawidłowe utrzymanie wilgotności, co będzie dużo trudniejsze na zewnątrz. Odpowiednim miejscem na kompostownik będzie kuchnia, skąd w szczególności będą wynoszone odpady do kompostowania. U domowników może jednak powodować dyskomfort spowodowany nieprzyjemnymi zapachami. Jest to możliwe, ale bardzo łatwe do zniwelowania! Wystarczy użyć preparatu z bakteriami probiotycznymi i wszystko przemieszać. To powinno pomóc w pozbyciu się odoru. Prawidłowo prowadzony kompostownik nie wydziela żadnych brzydkich zapachów. Model modułowy świetnie sprawdzi się w ogrodzie przy małym domku.
Czy warto mieć kompostownik w małym domu?
Kompostowanie w mieszkaniu lub małym domu jest jak najbardziej możliwe! Jest to jeden z elementów idei „zero waste”. Dzięki niej wspomagamy nasze środowisko, tak bardzo skrzywdzone działaniami fabryk. Warto również wspomnieć, że prowadzenie kompostownika jest wymagającym procesem, dlatego nie będzie on dobry dla każdego.
Kompostownik w małym domu czy mieszkaniu jest ciekawym pomysłem. Dzięki niemu możesz recyklingować swoje odpadki i dbać o środowisko. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to łatwe zadanie! Aby kompostownik prawidłowo działał potrzeba wiedzy i cierpliwości, ale ostatecznie efekty mogą być spektakularne!