Kiedy twoje nogi pokryte są siatką pajączków lub żylaków czas zwrócić się do flebologa po pomoc. Niezaleczone problemy z żyłami mogą w przyszłości być źródłem wielu schorzeń. Dlatego należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Czasem wystarczy jeden zabieg i problem zniknie na długi czas. Przeczytaj czym zajmuje się flebologia.
Pajączki i żylaki? Zwróć się do flebologa.
Flebologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem żył i naczyń żylnych. Dlatego, jeśli zauważysz u siebie problem z pojawieniem się żylaków lub pajączków (teleangiektazji), należy zwrócić się właśnie do flebologa. Lekarz ten na podstawie specjalistycznych badań (USG układu żylnego) dokonuje dokładnej oceny stanu naczyń. Taka diagnostyka pozwala sprawdzić, czy nieprawidłowości, które się pojawiają, są niebezpieczne dla zdrowia pacjenta. Podczas badania lekarz ma szansę ocenić czy istnieje ryzyko zakrzepicy lub innych chorób naczyń żylnych.
Jak leczyć żylaki?
Na początku, gdy flebolog rozpoczyna leczenie, najczęściej będzie ono wiązało się z zastosowaniem farmakoterapii. Jednak, gdy to nie pomoże konieczne będzie podjęcie innych działań. W takich przypadkach czas rozpocząć leczenie w postaci zabiegów lub operacji. W przypadku małych żylaków można zastosować leczenie specjalnym środkiem obiterującym. Taki zabieg nosi nazwę: skleroterapia. Polega ona na podaniu preparatu, który powoduje zamknięcie danego naczynia. Jest to metoda dużo mniej inwazyjna, w porównaniu do operacji żylaków. Efekty widoczne są natychmiastowo, ale dla osiągnięcia najlepszych rezultatów potrzebne będzie kilka zabiegów (w zależności od pacjenta od 3 do 5). Kolejną metodą leczącą żylaki będzie miniflebektomia. To zabieg, podczas którego flebolog dokonuje usunięcia fragmentów żył. Najbardziej skomplikowana będzie operacja żylaków. Jest to zabieg, który polega na usunięciu żyły odpiszczelowej. Flebolog podczas zabiegu wykonuje dwa nacięcia: jedno w pachwinie i drugie na stopie. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, albo dolędźwiowym. Po zabiegu należy unikać długotrwałego siedzenia, noszenia butów na obcasie i dźwigania ciężkich rzeczy. W łóżku należy odpoczywać z nogą ułożoną wysoko.
Jak flebolog leczy „pajączki”?
U niektórych osób na nogach tworzą się tzw. Pajączki. To nic innego jak małe żylaki. Dlatego ich pojawienie się może oznaczać w przyszłości tworzenie się większych zmian. Tutaj również flebolog na początku wykonuje badanie Doppler, aby ocenić stan naczyń. Leczenie teleangiektazji będzie polegało na zastosowaniu skleroterapii lub laseroterapii. Po tego typu zabiegach należy nosić specjalne pończochy lub rajstopy uciskowe. Nie są to procedury bolesne, dają szybkie efekty, ale w przypadku rozległych pajączków należy wykonać kilka zabiegów, dla uzyskania pełnego rezultatu.
Dlaczego trzeba zgłosić się do flebologa?
Choroby żył są wbrew pozorom częstym zjawiskiem. Do flebologa należy zgłosić się, gdy cierpimy na takie przypadłości jak: mrowienie i obrzęki nóg, uczucie ciężkich nóg, uczucie rozpierania w nogach, występowanie żylaków lub pajączków.
Więcej na temat flebologii przeczytasz na: https://drwitwicki.pl/zabiegi/cialo/flebologia/
Artykuł sponsorowany