Kwas hialuronowy to składnik naturalnie występujący w ludzkiej skórze, dbający o jej odpowiednie nawilżenie i jędrność. Z uwagi na jego właściwości i działanie, niezwykle często znajduje się on swoje zastosowanie w recepturach kosmetycznych różnych preparatów do pielęgnacji skóry – między innymi serach. Kiedy warto sięgnąć po serum z kwasem hialuronowym? Jak działa? Jakie serum z kwasem hialuronowym wybrać?
Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy (HA) to polisacharyd z grupy glikozaminoglikanów, charakteryzujący się lepko-sprężystymi właściwościami i wysoką higroskopijnością. U ludzi obecny jest przede wszystkim w tkance łącznej, ciele szklistym oka, mazi stawowej i skórze – kumuluje ona łącznie ok. 50% z całej zawartości. W jej obrębie w największych ilościach znajduje się w macierzy zewnątrzkomórkowej i głębiej położonych warstwach, gdzie wraz z włóknami kolagenu i elastyny tworzy swoiste rusztowanie podporowe, dbając o odpowiednią zwartość struktury skóry, jej sprężystość i gładkość. Jednocześnie zapewnia odpowiednie nawodnienie macierzy – tworzy optymalne środowisko dla zachodzących w skórze reakcji i wspomaga transport substancji odżywczych.
Serum z kwasem hialuronowym – kiedy stosować?
Wraz z wiekiem ilość naturalnego kwasu hialuronowego w skórze stopniowo maleje. Spadek ilości HA sukcesywnie staje się coraz bardziej widoczny gołym okiem – w postaci wiotczenia, suchości skóry, zmarszczek, bruzd, opadających powiek czy „chomików”.
Największa utrata HA następuje w okresie 25-50 roku życia – nawet o 50%. Wraz z pomocą kosmetyków kwas hialuronowy można skutecznie uzupełnić i dostarczyć skórze z zewnątrz. Wysokoskoncentrowane serum z kwasem hialuronowym sprawdzi się w pielęgnacji każdego typu skóry – każda, nawet tłusta czy mieszana, potrzebuje bowiem nawilżenia – przede wszystkim jednak dojrzałej, odwodnionej, przesuszonej czy z zaburzoną barierą hydrolipidową. Na stałe warto włączyć go już w okolicy 25 roku życia.
Praktycznie każda marka kosmetyczna oferuje obecnie propozycje z HA, dzięki czemu łatwo można znaleźć produkt odpowiedni do potrzeb skóry i swojego budżetu – np. Cell Fusion C, Cosmedix, Mesoestetic, Obagi czy Medik8: https://www.4skin.pl/sklep/marki/medik8.
Jakie serum z kwasem hialuronowym wybrać?
Obecnie w kosmetykach stosuje się następujące rodzaje kwasu hialuronowego:
- wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy – tworzy na skórze ochronny film: zapobiega utracie wody, sprzyja gojeniu i wspomaga absorpcję składników kosmetycznych. Usieciowany zapewnia dłuższy efekt nawilżenia, a ponadto wygładza skórę;
- małocząsteczkowy kwas hialuronowy – przenika do powierzchownej warstwy naskórka i działa nawilżająco w jego obrębie;
- ultramałocząsteczkowy kwas hialuronowy – wnika do głębszych warstw skóry: zapewnia długotrwałe nawilżenie, stymuluje naturalną produkcję HA, działa antyoksydacyjnie.
Jakie serum z kwasem hialuronowym wybrać? Jeśli problemem jest odwodnienie lub suchość skóry bądź cera jest dojrzała, warto wybierać preparaty zawierające różne rodzaje HA, które nawilżą skórę na każdym poziomie. Takie rozwiązanie znajdziemy m.in. w kosmetykach wspomnianej marki Medik8, na przykład w serum Hydr8 B5 Intense: https://www.4skin.pl/produkt/medik8-hydr8-b5-intense-serum-nawilzajace-wzmocnione-30ml/. Serum to zostało wzbogacone o dodatkowe składniki aktywne, m.in. mocznik, peptydy, ekstrakt z soi czy świdośliwę olcholistną.
Uproszczoną wersją tego produktu jest serum Medik8 Hydr8 B5: https://www.4skin.pl/produkt/medik8-hydr8-b5-serum-nawilzajace-w-plynie-30ml/. Znajdziemy w nim wyłącznie kwas hialuronowy (ultra-, mało- i wielkocząsteczkowy) i witaminę B5. Mniej nie znaczy jednak gorzej. Obydwa składniki znakomicie nawadniają skórę i są bardzo dobrze tolerowane, przez co sprawdzą się też w przypadku cer trądzikowych, mieszanych czy wrażliwych. Minimalistyczny skład sprawia, że serum Medik8 można traktować jako tzw. kosmetyk bazowy i łatwo wplatać go w różne rutyny pielęgnacyjne czy łączyć z innymi składnikami aktywnymi.
Kwas hialuronowy to składnik, który pomoże w utrzymaniu optymalnego nawilżenia – niezbędnego do zachowania prawidłowej pracy skóry i jej młodego wyglądu. Dobrze tolerowany i bezpieczny sprawdzi się w rutynie różnego typu cer – nawet tych problematycznych.
Artykuł sponsorowany