Sytuacje stresowe zdarzają się praktycznie codziennie, zarówno w pracy, jak i w domu, w trakcie zakupów lub spacerów. Tak naprawdę każdy moment w życiu może być obarczony pewnego rodzaju stresem. Szczególnie problematyczny jest jednak przewlekły stres, związany na przykład z miejscem zatrudnienia lub konfliktami w życiu rodzinnym.
Czym jest stres?
Stres definiowany jest jako fizjologiczna reakcja organizmu na różnego rodzaju bodźce, które mogą być związane z czynnikami środowiskowymi, fizycznymi, społecznymi. Stres jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń we współczesnym świecie, ponieważ dotyczy praktycznie wszystkich i może pojawiać się w wielu różnych sytuacjach. W życiu codziennym do przykładowych sytuacji stresowych można zakwalifikować między innymi kłótnie w małżeństwie, nieporozumienia z rodzicami, nadmierne obciążenie obowiązkami w miejscu zatrudnienia, a także wysoki poziom zdenerwowania w trakcie zakupów. Stres z ewolucyjnego punktu widzenia jest zjawiskiem potrzebnym, motywującym do reakcji „walcz lub uciekaj”, jednak w obecnych sytuacjach w świecie nie jest to już tak korzystne. Stres powoduje więc wiele chorób cywilizacyjnych, zwiększa wydzielanie kortyzolu, a zmniejsza aktywność układu odpornościowego oraz może zakłócać funkcjonowanie organizmu.
Stres w pracy – poważne problemy
Szczególnie trudny jest stres w pracy, ponieważ wiąże się on z nadmiernym obciążeniem psychicznym, lękiem przed chodzeniem do miejsca zatrudnienia, a także ogromnym napięciem i wieloma konsekwencjami psychospołecznymi. Niestety z tego miejsca jest już tylko kilka kroków do pojawienia się wypalenia zawodowego, bardzo poważnego problemu, dotykającego wiele osób w Polsce i na świecie. Dodatkowo stres zaburza logiczne rozumowanie i koncentrację, zmniejsza produktywność, może negatywnie wpływać na kontakty międzyludzkie i zmniejszać poziom osiągnięć w miejscu pracy.
Jak radzić sobie ze stresem w różnych sytuacjach?
W przypadku krótkotrwałego stresu, zwykle dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z prostych metod relaksacyjnych, zwiększenie swojego zaangażowania w aktywność fizyczną, a także zadbanie o odpowiednią dietę i zdrową ilość snu. Dużo poważniej wygląda sytuacja, gdy stres jest chroniczny i wiąże się na przykład z poważnymi konfliktami w rodzinie lub w miejscu zatrudnienia. W takich przypadkach warto zwrócić się o profesjonalną pomoc. Dobrym rozwiązaniem jest psychoterapia online, która jest świetną formą oddziaływania psychologicznego i może pozytywnie wpłynąć na całe życie pacjenta. Taka opcja doskonale sprawdza się w przypadku osób, które nie chcą decydować się na spotkania stacjonarne ze specjalistą, albo mieszkają poza granicami danego kraju. W trakcie psychoterapii można odkryć dokładne przyczyny stresu, a także zmniejszyć jego objawy i częstotliwość występowania. Rozmowy z psychologiem są zwykle niezwykle pomocne, ponieważ w pozytywny sposób budują poczucie własnej wartości, zmniejszają trudności w życiu zawodowym i rodzinnym, a także obniżają poziom stresu.
Artykuł sponsorowany.