Pokój malucha wymaga odpowiedniego zaplanowania wszystkich elementów. Dotyczy to nie tylko właściwych mebli, ale także wszystkich pozostałych sprzętów i instalacji, w tym oczywiście wydajnego ogrzewania. Jakie urządzenia grzewcze można zastosować w dziecięcym pokoju? Czym się kierować i jakie rozwiązania wybrać? O tym przeczytacie w dalszej części tekstu.
Jakie warunki powinny panować w dziecięcym pokoju?
Gdy projektujemy dziecięcy pokój, koniecznie pamiętajmy o zapewnieniu odpowiedniej temperatury. W większości ustawia się termostat w dziecięcych wnętrzach na wartość zbliżoną do tej, jaką wybiera się w innych częściach domu. Jeśli jest to jednak wnętrze dla niemowlaka, wówczas temperatura powinna być wyższa o około 2 stopnie (ok. 22-24 stopnie Celsjusza).
Co zyskuje się dzięki temu? Zapewnia to bezpieczeństwo i dobre samopoczucie, gwarantując tak zwany komfort cieplny. Maluchowi nie jest zbyt chłodno ani nie przegrzewa się nadmiernie, leżąc w łóżeczku.
Grzejniki do pokoju dziecka – jak wybrać odpowiednie urządzenia stałe i mobilne?
W dziecięcym pokoju instaluje się najczęściej grzejniki podłączone do centralnego kotła (podobnie jak w innych pomieszczeniach). Należy jednak zwracać baczną uwagę na kształt urządzeń grzewczych. Unika się takich, które mają ostre krawędzie i narożniki, bądź elementy stanowiące zagrożenie dla ciekawskich dzieci (np. niewielkie otwory, w które łatwo włożyć małe paluszki). Niezbyt dobrym pomysłem jest także postawienie na grzejniki szklane – łatwo bowiem o uszkodzenie ich i nadkruszenie delikatnych elementów (np. uderzenie klockiem czy inną zabawką). Wówczas można doprowadzić do skaleczenia, a samo urządzenie traci na walorach estetycznych może również nie działać prawidłowo.
Nie zapominajmy o tym, by łóżeczko malucha znalazło się w pewnym oddaleniu od grzejnika. Ochroni to przed przegrzaniem dziecka oraz przypadkowymi oparzeniami od gorącej powierzchni urządzenia.
Oprócz standardowych produktów grzewczych niekiedy w pokoju dziecięcym ustawia się także rozwiązania przenośne, a zwłaszcza praktycznie grzejniki elektryczne, jak choćby te od Econovli. Pozwalają dogrzać przestrzeń poza sezonem grzewczym (okres przejściowy), wspomóc podstawową instalację w razie szczególnie intensywnym mrozów lub w chwili, gdy okazjonalnie potrzebujemy nieco podnieść temperaturę we wnętrzu.
Systemy podłogowe w pokoju dziecka – czy warto je wybrać do wnętrz dla najmłodszych?
Grzejniki ścienne czy stojące to jednak nie jedyny sposób na ciepło w dziecięcym pokoju. Wielu ekspertów rekomenduje montaż rozwiązań podłogowych (wodnych lub elektrycznych).
Czym wyróżnia się takie ogrzewanie? Z jednej strony to komfort ciepłej podłogi, co przydaje się nie tylko w pomieszczeniach, z których korzystają raczkujące niemowlaki. Systemy podłogowe to też dobry rozkład temperatury (cieplej przy stopach niż przy głowie). Sprzyja to dobremu samopoczuciu i pozytywnej kondycji zdrowotnej. Wielką zaletą ogrzewania powierzchniowego jest też fakt, że nie powoduje ono dodatkowego unoszenia się kurzu i roztoczy. W efekcie jest szczególnie rekomendowane osobom cierpiącym z powodu alergii wziewnych – ogranicza bowiem dokuczliwe objawy (m.in. katar sienny) wywoływane przez te silne alergeny.
W końcu nie zapominajmy o względach bezpieczeństwa. Podczas szalonych zabaw naprawdę nie trudno o upadek i uderzenie o grzejnik lub oparzenie się od rozgrzanej powierzchni metalu. W przypadku ogrzewania podłogowego większość instalacji kryje się pod wierzchnią warstwą podłogi – ryzyko kontuzji jest zatem mniejsze. A to przekłada się na zwiększenie powierzchni użytkowej oraz poprawę ustawności pokoju, w którym nie trzeba pozostawiać miejsca na duże i niezbyt estetyczne grzejniki ani martwić się o rozmieszczenie mebli, w tym zwłaszcza dziecięcego łóżeczka, które nie powinno stać przy kaloryferze.
Ogrzewanie w dziecięcym pokoju – bezpieczeństwo i wygoda małych użytkowników
Odpowiednie ogrzewanie do dziecięcego pokoju powinno być wydajne i w pełni bezpieczne dla małych użytkowników. Warto stawiać na nowoczesne, energooszczędne rozwiązania, które posłużą przez długi czas, tworząc idealne warunki do zabawy, nauki czy wypoczynku.
Artykuł sponsorowany