Piękna cera to nie tylko kwestia genów. Na jej zdrowie i wygląd kluczowy wpływ ma codzienna pielęgnacja. Pewne zasady dbania o skórę pozostają uniwersalne, choć sam dobór kosmetyków i ich składników aktywnych należy przeprowadzać pod kątem rodzaju cery. Wbrew pozorom jednak pielęgnacja skóry twarzy nie stanowi wiedzy tajemnej. Gwarantuję, że jeśli zastosujesz się do 7 wskazówek, jakie wymieniam w tym artykule, zauważalnie poprawisz wygląd swojej cery.
1. Oczyszczanie cery
Codziennie mycie rano i wieczorem to absolutna podstawa, jak dbać o cerę. Oczyszczanie skóry twarzy jest niezbędne, ponieważ umożliwia usuwanie kurzu, sebum oraz resztek kosmetyków pielęgnacyjnych. Czysta cera może oddychać, lepiej absorbuje składniki pielęgnacyjne i staje się mniej podatna na niedoskonałości.
Co do oczyszczania cery?
Do Twojego wyboru pozostają kosmetyki myjące o różnej konsystencji, np. płynu, żelu albo pianki. Moim Klientkom polecam w szczególności dwuetapowe oczyszczanie twarzy, ponieważ jest ono najdokładniejsze, a zarazem najdelikatniejsze dla każdego rodzaju skóry.
· Olej z emulgatorem – łączy się z makijażem, sebum i innymi zanieczyszczeniami na powierzchni skóry.
· Pianka lub żel – domywa resztki olejku, zapewniając efekt świeżej, czystej cery.
Warto oczyszczać skórę dwuetapowo zwłaszcza wieczorem, gdy konieczny jest zmycie makijażu i kremu z filtrem SPF. W ciągu dnia cera zbiera także więcej zanieczyszczeń.
Jak wykonać dwuetapowe oczyszczanie skóry?
1. Najpierw umyj i osusz dłonie.
2. Na skórę zaaplikuj niewielką ilość olejku do oczyszczania skóry, a następnie delikatnie, kolistymi ruchami rozmasuj go na całej twarzy.
3. Masuj skórę olejkiem tak długo, aż rozpuści cały makijaż, również oczu.
4. Zwilż skórę wodą, a następnie zaaplikuj drugi kosmetyk myjący: piankę lub żel do twarzy.
5. Ponownie delikatnie masuj skórę, by w kolejnym kroku dokładnie spłukać całość letnią wodą.
6. Osusz twarz czystym ręcznikiem.
Jakie oczyszczanie twarzy odradzam?
· Kosmetykami zawierającymi mocne detergenty – np. Sodium Lauryl Sulfate albo Sodium Laureth Sulfate. Lepiej wybierać produkty na bazie łagodnych substancji myjących, takie jak Coco-Glucoside, Lauryl Glucoside czy Decyl Glucoside,
· Mleczkiem lub płynem micelarnym – wymaga pocierania skóry wacikiem, co może podrażniać cerę i naruszać barierę hydro-lipidową.
· Szczoteczką do twarzy – w szczególności w przypadku cery wrażliwej i skłonnej niedoskonałości może ona roznosić bakterie na skórze i indukować zmiany zapalne.
2. Nawilżanie skóry
Drugi filar tego, jak dbać o cerę, stanowi codzienne nawilżanie skóry. Jest ono obowiązkowe dla każdego rodzaju cery, także tłustej i trądzikowej. Ma istotny wpływ na wygląd i zdrowie skóry:
· przeciwdziała przesuszaniu się skóry,
· reguluje pracę gruczołów łojowych, ograniczając nadmierne przetłuszczanie się cery,
· łagodzi podrażnienia i zmniejsza stany zapalne,
· spowalnia procesy starzeniowe skóry.
Kosmetyki do nawilżania twarzy to nie tylko kremy, ale również serum i esencje. Zawierają humektanty (składniki o właściwościach wiążących wodę), np. kwas hialuronowy, sok z aloesu, trehaloza. Cera potrzebuje także kosmetyków nawilżających z emolientami, np. olejami roślinnymi, które wzmacniają barierę ochronną.
Prawidłowe nawilżanie cery – przydatne wskazówki
· Kosmetyki nawilżające stosuj zawsze na oczyszczoną skórę twarzy.
· Nie aplikuj nadmiaru produktu na skórę.
· Nawilżaj cerę po każdym oczyszczaniu: rano i wieczorem.
· Na dzień wybieraj kremy o lżejszej formule, a na noc stosuj bogatsze receptury.
· Dopasuj skład kosmetyku do aktualnych potrzeb skóry, które mogą zmieniać się np. wraz z wykonywanymi zabiegami kosmetycznymi lub porą roku.
Warte uwagi składniki kosmetyków nawilżających
Recepturę Twoich kremów i serum na dzień oraz na noc mogą wzbogacać dodatkowe składniki, które rozszerzają właściwości kosmetyków. To m.in.:
· ceramidy – odbudowują płaszcz hydro-lipidowy skóry,
· peptydy – działają przeciwstarzeniowo,
· witaminy – mogą mieć różnorodne działanie, np. witamina C rozjaśnia przebarwienia, a niacynamid reguluje pracę gruczołów łojowych.
3. Ochrona przeciwsłoneczna
Obowiązkowy element codziennej pielęgnacji każdego rodzaju cery stanowi również aplikacja kremu z filtrem, którą należy wykonać po nawilżeniu skóry twarzy. Zawarte w kosmetykach filtry SPF chronią cerę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Spowalniają fotostarzenie się skóry, którego efektem są przebarwienia, utrata gęstości cery i zmarszczki. Warto wspomnieć także, że ochrona przeciwsłoneczna zmniejsza ryzyko nowotworu skóry.
Jeżeli chcesz mieć jak najdłużej młodą skórę:
· Stosuj krem z filtrem SPF 50, który ma oznaczenie PA+++.
· Korzystaj z ochrony słonecznej codziennie, przez cały rok, także zimą i w ciągu dnia spędzonego w domu.
· Pamiętaj o konieczności reaplikacji kremu, w okresie letnim najlepiej co 2 godziny.
4. Złuszczanie skóry
Nieco rzadziej, ale również regularnie w pielęgnacji Twojej cery powinny zagościć peelingi: enzymatyczne albo chemiczne. Do wyboru pozostają w formie serum albo toników. Nie polecam natomiast żadnych peelingów mechanicznych (z drobinkami), które mogą uszkadzać skórę i roznoszą bakterie powodujące trądzik.
Co daje systematyczne peelingowanie skóry?
· Złuszcza martwy naskórek.
· Dodatkowo usuwa zanieczyszczenia i nadmiar sebum.
· Odblokowuje pory i przeciwdziała zaskórnikom.
· Wyrównuje koloryt i strukturę cery.
· Zwiększa zdolność skóry do absorpcji składników odżywczych z kosmetyków pielęgnacyjnych.
· Może mieć właściwości anti-aging.
Zasady złuszczania skóry
· Peeling zalecam wykonywać 1 raz w tygodniu (maksymalnie 2 razy w tygodniu).
· Nie należy peelingować skóry uszkodzonej, podczas kuracji retinoidami.
· Jeżeli samodzielnie stosujesz produkty kwasowe, zaczynaj od małego stężenia substancji aktywnych, by stopniowo przyzwyczajać cerę.
· Możesz robić peeling do twarzy bezpośrednio przed aplikacją maseczki do twarzy. Dzięki temu Twoja skóra maksymalnie wykorzysta jej pożyteczne właściwości.
· Po złuszczaniu skóry jeszcze bardziej zwracaj uwagę na ochronę przeciwsłoneczną.
Popularne składniki złuszczające w peelingach do twarzy
· Kwasy AHA – to kwas glikolowy, mlekowy, jabłkowy, szikimowy i migdałowy. Polecany do cer trądzikowych, mocno zanieczyszczonych, z przebarwieniami. W niższych stężeniach mają właściwości nawilżające.
· Enzymy owocowe i ziołowe – np. bromelaina, papaina, aktynidyna, fizyna. Rozpuszczają warstwę rogową naskórka i stymulują naturalne procesy odnowy cery.
· Kwas salicylowy – działa oczyszczająco i przeciwzapalnie, dzięki czemu spełnia potrzeby cer skłonnych do łojotoku, zaskórników i wyprysków.
· Kwas azelainowy – wyróżnia się łagodnym działaniem, dlatego mogą używać go osoby z cerą wrażliwą, np. z trądzikiem różowatym.
Na mojej stronie https://magdalenajaglarz.pl/ znajdziesz jeszcze więcej informacji na temat kwasów, jakich możesz używać w domowej pielęgnacji cery.
5. Dieta i suplementacja a pielęgnacja skóry
Dbanie o cerę to nie tylko pielęgnacja z zewnątrz. Ważny jest także Twój zdrowy styl życia, w tym zdrowa, pełnowartościowa dieta. Każdego dnia na Twoim talerzu powinny gościć świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięso, ryby, pestki i orzechy oraz tłoczone na zimno oleje roślinne. Składniki odżywcze szczególnie korzystne dla cery to przede wszystkim:
· witaminy A, E i C – to silne antyoksydanty, które przeciwdziałają wolnym rodnikom odpowiadającym za uszkodzenia komórek skóry,
· witaminy z grupy B – mają wpływ na gospodarkę hormonalną, przyczyniając się m.in. do prawidłowej pracy gruczołów łojowych,
· witamina D – wpływa na proces keratynizacji naskórka, działa przeciwzapalnie i wspiera procesy gojenia się skóry,
· kwasy omega-3 – mają właściwości przeciwzapalne i korzystnie wpływają na kondycję naturalnej bariery ochronnej cery,
· kolagen – jako podstawowy składnik tkanki łącznej przeciwdziała procesom starzeniowym skóry, ograniczając utratę jędrności cery i występowanie zmarszczek,
· krzem – uczestniczy w syntezie kolagenu i elastyny, wydłużając czas gładkości i jędrności skóry,
· selen – ma właściwości normalizujące, łagodzące podrażnienia i przeciwalergiczne.
Jakie jedzenie szkodzi Twojej skórze?
Jeśli pragniesz zadbać o stan swojej cery, wyklucz lub ogranicz spożycie potencjalnie szkodliwych dla skóry produktów spożywczych, takich jak:
· słodycze – nadmiar cukru w diecie prowadzi do degradacji kolagenu i zwiększa produkcję sebum, co przyczynia się do powstawania niedoskonałości,
· fast foody – zawierają dużą ilość prozapalnych tłuszczów trans, które wywołują lub nasilają zmiany trądzikowe na skórze,
· żywność wysoko przetworzona – zawiera mało składników odżywczych, przez co może prowadzić do niedoborów mikro- i makrolementów ważnych dla zdrowia skóry,
· alkohol – rozszerza naczynia krwionośne, przyczynia się do stanów zapalnych i działa wysuszająco na skórę.
6. Działanie w zgodzie z rodzajem cery
Nie ma jednej recepty na piękny wygląd skóry, ponieważ każda jest inna i może mieć różne potrzeby. Co więcej, zmieniają się one wraz z wiekiem. Dążąc do jak najlepszej kondycji cery, najlepiej testować różne metody pielęgnacji i obserwować, jak zachowuje się skóra. Pewne zasady mogą jednak stanowić dla Ciebie punkt wyjścia.
· Cera sucha – wymaga delikatnego oczyszczania i złuszczania łagodnymi składnikami (np. kwasem laktobionowym). Do jej nawilżania możesz stosować kremy o cięższej konsystencji, które zawierają składniki o właściwościach okluzyjnych, np. z gliceryną. Taką cerę szczególnie należy zabezpieczać przed szkodliwym wpływem czynników z zewnątrz, np. wiatrem, mrozem, ekspozycją na słońce.
· Cera tłusta – potrzebuje dokładnego, ale wciąż delikatnego oczyszczania. Kosmetyki mogą zawierać dodatkowe substancje o właściwościach regulujących wydzielanie sebum, np. niacynamid. Nawilżanie cery tłustej to obowiązek, jednak zwracaj uwagę, by stosowany przez Ciebie produkt nie zawierał substancji komedogennych i aknogennych. Cera tłusta musi oddychać, dlatego najlepiej sprawdzą się kremy o lekkiej, bezolejowej konsystencji. Do złuszczania możesz wypróbować serum z kwasem salicylowym.
· Cera mieszana – jej pielęgnacja powinna łączyć elementy dwóch wyżej wymienionych. W przypadku takiej skóry warto rozważyć aplikowanie odmiennych kosmetyków na problematyczną strefę T i zwykle bardziej suche oraz wrażliwe policzki. Najlepiej sprawdzi się oczyszczanie dwuetapowe. Zależnie od pielęgnacji cera mieszana może zamienić się w suchą albo tłustą.
· Cera naczynkowa – w jej przypadku szczególnie ważne jest łagodne oczyszczanie bez pocierania. Pielęgnacja cery naczynkowej opiera się na podobnych zasadach co skóry wrażliwej. Jeśli masz cerę naczynkową i borykasz się z trądzikiem różowatym, możesz rozważyć stosowanie kwasu azelainowego.
· Cera wrażliwa – w oczyszczaniu i pielęgnacji skóry skłonnej do podrażnień i reakcji alergicznych najlepiej postawić na kosmetyki o prostych składach. Nie zawsze pokrywa się to z naturalnymi recepturami, ponieważ oleje i ekstrakty roślinne mogą alergizować. W takim przypadku lepiej sięgać po ich syntetyczne zamienniki, nawet na bazie składników ropopochodnych.
· Cera dojrzała – do jej pielęgnacji włącz składniki przeciwstarzeniowe, takie jak peptydy, antyoksydacyjne witaminy, kwas hialuronowy czy fitohormony. Dbaj o nawilżenie i ochronę przeciwsłoneczną skóry.
7. Dobre nawyki w codziennej pielęgnacji cery
Czasem z pozoru niewinne przyzwyczajenia mogą negatywnie odbijać się na kondycji Twojej skóry. Warto zamienić je na dobre nawyki, które przyczyniają się do pięknego wyglądu cery.
1. Regularne oczyszczanie i pielęgnacja – nie pomijaj codziennego mycia twarzy, stosowania kremu nawilżającego i ochrony przeciwsłonecznej.
2. Dbanie o barierę hydro-lipidową – nie przesuszaj cery, stosując zbyt agresywne kosmetyki myjące lub złuszczające. Staraj się nie pocierać skóry, a w przypadku wprowadzenia peelingów kwasowych zmień pielęgnację na łagodniejszą.
3. Czyste akcesoria – regularnie myj pędzle i gąbeczki do makijażu, używaj czystych ręczników lub jednorazowych ręczników papierowych, by nie rozprowadzać na skórze bakterii.
4. Niedotykanie twarzy bez potrzeby – staraj się nie drapać skóry i nie wyciskaj pojawiających się na niej wągrów oraz zmian trądzikowych. Jeśli złuszczanie nie przynosi pożądanych efektów, możesz odwiedzić mój salon kosmetyczny Magdalena Jaglarz, w którym zaproponuję odpowiednie dla Twojej cery zabiegi oczyszczające.
5. Picie wody – mało kto wiąże prawidłowe nawodnienie organizmu z kondycją skóry, jednak ma ono istotny wpływ na poziom jej nawilżenia. Staraj się wypijać co najmniej 1,5-2 litry wody dziennie.
Jak dbać o cerę? Podsumowanie
Dbanie o cerę nie musi być skomplikowane, jeśli znasz potrzeby swojej skóry. Pewne etapy oczyszczania i pielęgnacji są obowiązkowe dla każdej osoby. Różnią się natomiast rodzaje kosmetyków, które jednej skórze służą, a innej mogą wręcz zaszkodzić. Pamiętaj o codziennym oczyszczaniu i nawilżaniu cery. Stosuj ochronę przeciwsłoneczną i systematyczne złuszczanie. Zwracaj uwagę na dietę i skonsultuj z lekarzem suplementację. Działaj w zgodzie z typem swojej cery i pamiętaj o dobrych nawykach.
Artykuł sponsorowany