W tym roku jesienna edycja Żółtego Tygodnia rozpocznie się 8 i potrwa do 19 października. To już XXV edycja ogólnopolskiej akcji, której ideą jest edukacja na temat zagrożeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A (WZW A) i typu B (WZW B) oraz popularyzacja szczepień ochronnych, jako sprawdzonej profilaktyki tych chorób.
Komu zagraża wirusowe zapalenie wątroby?
Wirusowe zapalenia wątroby typu A i typu B to jedne z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie, które nadal stanowią poważne i realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi1,2,3. Ważną rolę odgrywa wiedza na temat choroby, świadomość, w jaki sposób można jej uniknąć oraz przekonanie o zaletach skorzystania ze szczepień, które długotrwale zabezpieczą i uodpornią organizm.
WZW A, zwane potocznie przez pacjentów żółtaczką pokarmową, to choroba, która występuje praktycznie na całym świecie. Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub przez spożycie skażonej wirusem żywności lub wody.
– informuje prof. Andrzej Radzikowski z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Stuprocentowej gwarancji ochrony przed zachorowaniem nie daje nawet zakwaterowanie w ekskluzywnym hotelu i zachowanie podstawowych zasad higieny, ponieważ do zakażenia może dojść poprzez umycie zębów zainfekowaną wodą lub spożycie jej w postaci lodu w drinku. Najskuteczniejszą formą profilaktyki WZW typu A są szczepienia ochronne.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B to jedna z najgroźniejszych chorób, niezwykle zaraźliwa – podkreśla prof. Andrzej Radzikowski – HIV jest stukrotnie mniej zaraźliwy od wirusa wszczepiennego zapalenia wątroby typu B. Każda osoba, która ma zaplanowany zabieg, który narusza ciągłość powłok skórnych powinna być zabezpieczona przeciwko WZW typu B.
Do zakażenia WZW B wystarczy zaledwie kropla krwi7, dlatego niebezpieczne dla naszego zdrowia mogą być zabiegi wykonywane w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych czy salonie tatuażu. Duże ryzyko zakażenia niosą też kontakty seksualne z osobą zakażoną wirusem HBV.
info.: Serwis Prasowy