Motywacja to rzecz, na której brak skarży się wiele osób. Nie ma co ukrywać, że utrzymanie wysokiego poziomu zaangażowania przez cały czas realizacji celu jest trudne i tylko nieliczni są w stanie iść zgodnie z pierwotnie ustalonym planem. Kiedy chcemy się zmotywować do działania, wszystko wydaje się nam tak odległe, przez co szybko tracimy determinację i zaczynamy wątpić w swoje możliwości. Pojawia się więc pytanie, jak wytrwale dążyć do celów. Jak utrzymać motywację niezależnie od trudności i przeszkód na naszej drodze?
Co może być przyczyną braku motywacji?
Przede wszystkim warto się zastanowić, co tak naprawdę stanowi źródło problemu. Dlaczego nie potrafimy się zaangażować i szybko odpuszczamy? Kierować może nami, m.in. lęk. Nierzadko odczuwamy niepokój wobec nowych wyzwań i najzwyczajniej w świecie boimy się porażki. Oprócz tego niekiedy okazuje się, że nasz cel nie jest jasno określony. Wykonywanie zadań staje się wyzwaniem, jeśli nie wiemy, co właściwie od siebie wymagamy i oczekujemy. Jeszcze trudniej jest, gdy postawiony cel nie jest zgodny z naszymi predyspozycjami oraz umiejętnościami. Do motywacji potrzebny jest bodziec, który ją powoduje. Zaangażowanie nie bierze się znikąd. Jeśli nie widzimy sensu w naszych działaniach, trudno o motywację, chęci i siły. Innymi przyczynami mogą być: niska samoocena, złe nawyki czy brak wsparcia społecznego. Jeżeli ktoś ciągle neguje nasze starania, nic dziwnego, że motywacja nas opuszcza.
Ustanawiaj cele, a nie obowiązki
Zanim weźmiesz się za realizację swojego planu, zastanów się, czy w ogóle napawa Cię on entuzjazmem. Być może bardziej przypomina on przykry obowiązek, a nie cel, który za wszelką cenę chcemy osiągnąć. Musi być on konkretny i pozytywny w osobistym odczuciu. Cel powinien wyrażać naszą wewnętrzną motywację, nawet jeśli fizycznie nie odczuwamy jeszcze siły, aby do niego dotrzeć. Psychologia motywacji mówi, że w czasie realizacji planu ważne jest wsparcie od samego siebie. Cel nie może rujnować naszego życia, a być czymś, co je poprawi. Dlatego też realizacja wyzwań kosztem innych, istotnych dla nas sfer życia jest z góry skazana na niepowodzenie. Zastanówmy się, czy umycie naczyń można nazwać celem. Niekoniecznie, ponieważ do tego typu działań podchodzimy z dużą niechęcią, a na ich rzecz musimy poświęcić swój wolny czas. W takich sytuacjach często wykonujemy niezbędne minimum, aby jak najszybciej zrealizować zadanie.
Zacznij od drobnych kroków
Raczej nikt z nas nie przepada za dużymi zmianami, mającymi miejsce z dnia na dzień, nawet jeśli są one spełnieniem naszych marzeń. Jako ludzie lubimy najpierw wyobrażać siebie w nowych sytuacjach, zanim przejdziemy do podjęcia odpowiednich działań. Zamiast przytłaczać się ogromem długoterminowych celów, warto stawiać na drobne kroki i małe zmiany, które pozwolą nam utrzymać odpowiedni poziom zaangażowania. Kiedy podzielimy zadanie na kilka krótszych etapów, stają się one bardziej osiągalne, a meta nie wydaje się już tak daleka, jak wcześniej. Realizując stopniowo mniejsze cele, możemy odczuwać nieustanną satysfakcję i dodatkową motywację do dalszej pracy. Drobne kroki pozwalają również monitorować swoje postępy oraz unikać większych błędów, wynikających np. z pośpiechu. W ten sposób zyskujemy pewność, że nasze działania przynoszą oczekiwany skutek i trzymamy się właściwej drogi do osiągnięcia sukcesu.
Nagradzaj się za swój wysiłek
Chcesz osiągnąć swój cel bez poczucia przymusu i obowiązku? Zadbaj o to, aby na każdym etapie jego realizacji czekała na Ciebie pewna nagroda. Może to być krótka przerwa czy ulubiony słodycz. Wybierz nagrody, które uznasz za warte poświęcenia i które będą Cię motywować do dalszej pracy. Staraj się też dokładnie realizować etapy swojego celu. Tylko wtedy możesz poczuć pełnię satysfakcji. Wielu z nas system nagradzania stosuje w niewłaściwy sposób, oszukując samych siebie. Pozwalamy sobie na coraz częstsze przerwy, choć nie wykonaliśmy tego, co z góry zakładaliśmy. Wybór nagród, które podważają cel to powszechna pułapka. Jednocześnie istotne jest zachowanie balansu i znalezienie w ciągu dnia czasu zarówno na pracę, jak i odpoczynek.
Bądź dla siebie wyrozumiały, nie krytykuj
Dążenie do celów to nie są wyścigi na krótki dystans. Aby utrzymać motywację, nie możesz wywierać na sobie presji i stawiać przed sobą zbyt dużych oczekiwań. Powinieneś też zrozumieć, że błędy oraz potyczki nie sprawiają, iż oddalasz się od ustawionego celu. Są one pewną częścią planu i pozwalają lepiej zrozumieć to, na czym nam zależy. Gdy chcemy osiągnąć jak najwięcej, możemy być dla siebie nazbyt krytyczni, zwłaszcza gdy nie wszystkie idzie zgodnie z naszym zamysłem. Z jednej strony samokrytyka jest motywująca, lecz z drugiej należy uważać z jej intensywnością. Gdy koncentrujemy się na własnych błędach i niedoskonałościach, zamiast czerpać naukę z doświadczeń, łatwo wpadamy w pułapkę zniechęcenia. Nie karajmy się za niepowodzenia, a nagradzajmy się, kiedy faktycznie uda nam się wykonać postawione zadanie. To podejście nie tylko zwiększa szansę na osiągnięcie sukcesu, ale także pomaga utrzymać zdrową równowagę psychiczną.
Skup się na przyjemnościach
W najbliższym czasie czekają Cię generalne porządki całego domu? Są osoby, które z tego faktu byłyby niesamowicie ucieszone, ale zdecydowana większość ludzi nie przepada za sprzątaniem. W takim przypadku, aby otrzymać odpowiedni poziom motywacji, można postawić na to, co rzeczywiście jest dla nas przyjemne i sprawi, że porządki nie będą aż tak przykrym obowiązkiem. Do sprzątania warto puścić playlistę z ulubioną muzyką lub interesujący podcast. Naukę do zbliżającego się egzaminu w szkole czy na studiach również możesz przeprowadzić na wiele bardziej przyjemnych sposobów. Twórz rymowanki i piosenki, które pomogą Ci zapamiętać materiał, lub zaproś do nauki swojego przyjaciela. Istotne jest jedynie to, aby zabawa faktycznie uskuteczniała nasze działania, a nie przeszkadzała w osiągnięciu celu. Warto przy tym zwracać uwagę na pozytywne aspekty pracy. Zamiast skupiać się na trudach, czerpmy energię z faktu stopniowego zbliżania się do upragnionego celu.
Motywacja zależy od wielu czynników, dlatego też nic dziwnego, że wiele osób ma problem z jej utrzymaniem w dążeniu do celów. Przede wszystkim istotne jest zrozumienie, co tak naprawdę nas napędza i z jakiego powodu warto podjąć się ustalonego planu. Określenie jasnych celów, system nagradzania oraz małe kroki powinny pomóc Ci utrzymać odpowiednio wysoki poziom zaangażowania. Dzięki temu w niedługim czasie będziesz w stanie osiągnąć wyznaczone cele, jednocześnie nie tracąc na innych sferach swojego życia i swoim samopoczuciu.