Regularne ćwiczenia zapewniają wiele korzyści – wysmuklają sylwetkę, poprawiają kondycję i wzmacniają mięśnie. Pomimo tego, że świetnie zdajemy sobie sprawę z tych zalet, wciąż trudno nam zmotywować się do codziennego ruchu. Co zrobić, aby nie wymyślać kolejnych wymówek i nie odkładać treningu na jutro? Sprawdź nasze sposoby na zmobilizowanie się do systematycznej aktywności fizycznej!
Bądź konsekwentny – stwórz plan treningowy
Jak zacząć ćwiczyć? To pytanie, które zadaje sobie wielu z nas. Chociaż wiemy, że ruch to zdrowie, nie potrafimy zmotywować się do tego, aby rozpocząć trening. Wiele prób poprawy kondycji i wysmuklenia sylwetki kończy się fiaskiem. Jak to zmienić? Plan treningowy to świetny sposób na to, aby zmobilizować się do działania. Często się zdarza, że ciągle odkładamy aktywność fizyczna na później, ponieważ nie wiemy, jak się do niej zabrać. Konkretny plan jasno i wyraźnie mówi nam, jakie aktywności mamy wykonać, a także ile czasu na nie poświęcić. W stworzeniu rozpiski treningowej pomoże nam trener personalny, który dostosuje intensywność i rodzaj ćwiczeń do naszych możliwości oraz predyspozycji. Trener ponadto śledzi nasze postępy, poprawia ewentualne niedociągnięcia i zachęca do dalszego próbowania. Jego wsparcie, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z treningiem, będzie nieocenione.
Znajdź realną motywację – wyznacz konkretny cel
W odnalezieniu motywacji do ćwiczeń zdecydowanie pomoże wyznaczenie konkretnego celu. Właśnie dlatego tak wiele osób postanawia pójść na siłownię w zimę – dążą do tego, aby na lato cieszyć się idealną formą. Ta wizja mobilizuje ich do niepoddawania się. Zastanówmy się nad tym, co sami pragniemy osiągnąć i pozwólmy, aby to nas motywowało. Może być to na przykład chęć schudnięcia kilku kilogramów, poprawa kondycji potrzebna do wykonywania wymagającego sportu lub wzmocnienie i wyrzeźbienie mięśni. Pamiętajmy o tym, aby wyznaczone cele były realne i możliwe do zrealizowania.
Poproś o wsparcie – trenuj z kimś
Wspólne ćwiczenia na lepszą formę z przyjacielem lub partnerem? Nie ma wątpliwości, że ta wizja wydaje się znacznie przyjemniejsza, niż samotny trening. Jeśli mamy problem z tym, aby samemu się przemóc, nie bójmy się poprosić o wsparcie. Nasi bliscy chętnie pomogą nam w osiągnięciu wyznaczonego celu. Co więcej, trenowanie może być też świetną sposobnością do spędzenia razem czasu.
Nie zniechęcaj się – systematycznie śledź postępy
Nic nie motywuje tak bardzo jak zauważenie progresu! Nawet małe postępy mogą wywołać wiele radości i satysfakcji. Z tego względu pamiętajmy o tym, aby uważnie śledzić swój rozwój. Możemy w tym celu założyć dziennik treningowy, w którym będziemy zapisywać czas treningu, ilość spalonych kalorii czy przebiegnięty dystans. Pomocne będą też aplikacje sportowe, które systematycznie kontrolują naszą aktywność fizyczną. Starajmy się ponadto zauważać poprawę na co dzień – lepsze samopoczucie, zredukowanie nieprzyjemnych dolegliwości czy większa siła to powody, z których zdecydowanie warto się cieszyć.
Motywacja do ćwiczeń to coś, czego bardzo często nam brakuje. Nie umiemy przekonać się, aby zacząć trenować, nawet jeśli wiemy, jak wiele możemy na tym zyskać. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, za których sprawą możemy to zmienić – stworzenie planu treningowego, wyznaczenie konkretnego celu czy wspólne ćwiczenia z drugą osobą pomoże nam odzyskać zapał do działania!