Co to są hemoroidy? Hemoroidy są wstydliwym problemem, jednak wstyd nie powinien nas powstrzymać przed wizytą u lekarza. Gdyż odpowiednio wcześnie wykryte hemoroidy nie są trudne do wyleczenia.
Hemoroidy są ciałami jamistymi zamykającymi kanał odbytu. Najpewniej jest to nasza rozwoja pamiątka. Hemoroidy ukrwione są odgałęzienia tętnicy odbytniczej, z tego względu ich unaczynienie jest tętnicze. Kiedy ulegną powiększeniu stwarzają dyskomfort i wtedy mówimy, że mamy do czynienia z guzkami krwawniczymi. Przez pacjentów zauważane są wtedy kiedy zaczynają krwawić albo wtedy kiedy dochodzi w nich do zakrzepu.
Siedzący tryb życia, zaparcia, nieregularne oddawanie stolca, bardzo usilne parcie w czasie oddawania stolca może doprowadzić do sytuacji zachorowania nie tylko na hemoroidy, ale również poważniejsze choroby takie jak wypadanie guzków krwawniczych.
Jakie są objawy hemoroidów?
Większość dolegliwości jest raczej nieprzyjemna niż bolesna, aczkolwiek może dochodzić do uczucia dyskomfortu, a więc do pogorszenia się jakości życia. Najczęstsze objawy hemoroidów to przede wszystkim świąd, krwawienie, uczucie niepełnego wypróżnienia oraz sączenie wydzieliny z odbytu.
Pierwszym objawem sygnalizującym rozwój choroby hemoroidalnej najczęściej jest bezbolesne krwawienie, które towarzyszy wypróżnianiu. Wkrótce potem bardzo często pojawia się również uczucie swędzenia okolicy odbytu często połączone z odczuwaniem wilgoci. Większość pacjentów do lekarza zgłasza się dopiero wtedy, kiedy krwawienie staje się intensywne. Tymczasem do konsultacji ze specjalistą powinny nas skłonić już niewielkie ślady krwi pojawiające się na papierze toaletowym.
W chorobie hemoroidalnej bardzo często pojawia się też odczuwanie niepełnego wypróżnienia. Ten symptom związany jest przede wszystkim z powiększaniem się guzków krwawniczych, które powodują poczucie, że w odbycie pozostał jeszcze stolec. Wówczas pacjent zwiększa parcie, a to przyczynia się do dalszego rozwoju schorzenia. W zaawansowanych stadiach hemoroidów obserwuje się nawet wypadanie guzków.
Jak leczyć hemoroidy?
W pierwszej fazie choroby, kiedy guzki nie wypadają i nie są zbyt duże, najczęściej podejmowane jest leczenie środkami farmakologicznymi. Lekarz zaleca wówczas jednocześnie zmianę stylu życia oraz żywienia (wprowadzenie do diety znacznie większej ilości cennego błonnika). Niekiedy pomaga również stosowanie łagodnych środków na przeczyszczenia. Poza tym zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych, czopków oraz maści o właściwościach odkażających oraz przeciwzapalnych.
Jeśli choroba jest zaawansowana, a leczenie farmakologiczne nie przynosi żadnych efektów, wówczas zalecane jest leczenie operacyjne. Interwencja chirurgiczna polega na usunięciu guzków. W naszym kraju najczęściej wykonywanym zabiegiem usuwania hemoroidów jest zabieg hemoroidektomii, polegający na operacyjnym usunięciu żylaków odbytu. W najcięższych stadiach stosuje się natomiast operacje klasycznymi metodami, pozwalające na usunięciu najbardziej rozszerzonych fragmentów żył wokół odbytu.
Hemoroidy i żylaki odbytnicze są schorzeniami, które bez cienia wątpliwości wymagają specjalistycznego leczenia. Wybór metody jest uzależniony od stopnia rozwoju choroby.
info.: hemoroidy.info