Bezgranicznie pokochały go Amerykanki. W Europie zyskał sobie rzesze fanów. To wciąż jeden z najchętniej wybieranych zabiegów medycyny estetycznej na świecie. Poniżej kompendium wiedzy o tym zabiegu.
Co może botox?
Botox ze względu na swoje właściwości może być traktowany jako element profilaktyki antystarzeniowej. To obecnie najbezpieczniejsza i najpopularniejsza metoda wygładzania zmarszczek mimicznych. Botox pozwala uzyskać zrelaksowany, odświeżony, często łagodniejszy wygląd twarzy. Na liście ,,pokonanych” ma kurze łapki, lwią zmarszczkę czy zmarszczki palacza. Kariera botoksu w medycynie estetycznej rozpoczęła się pod koniec lat 80. Wtedy jego możliwości, zwłaszcza z dzisiejszej perspektywy, mogły się wydawać ubogie – zazwyczaj wykorzystywano go do wygładzania zmarszczek wokół oczu i na czole. Przez lata doceniono jego wszechstronne możliwości. Dzisiaj z pomocą botoksu można poprawić owal twarzy, unieść powieki, zlikwidować opadające kąciki ust, a nawet wygładzić dekolt i pozbyć się zmarszczek na szyi.
Jak działa botox?
Podczas zabiegu podaje się niewielką ilość toksyny botulinowej (rodzaj oczyszczonego białka). Z medycznego punktu widzenia, botox powoduje zatrzymanie przewodnictwa nerwowego pomiędzy nerwem i mięśniem. W efekcie następuje relaksacja mięśnia i wygładzenie zmarszczek mimicznych.
Jak długo działa botox?
Efekty zabiegu utrzymują się średnio od 3 do 6 miesięcy. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta, wielkości podanej dawki i efektu, który chcemy uzyskać. Zazwyczaj przyjmuje się, że kolejny zabieg można wykonać już po czterech miesiącach. Są jednak pacjenci, u których wystarczy jeden zabieg w ciągu roku.
Toksyna botulinowa jako lek w medycynie i dermatologii estetycznej (m.in. okulistyce i neurologii) stosowana jest od ponad 20 lat. Jak wszystkie substancje wykorzystywane w medycynie estetycznej ma bogate i udokumentowane dossier naukowe. Teoretycznie, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, jednak wystąpienie, np. reakcji alergicznych, jest niewielkie. Decydując się na zabieg warto zgłosić się do przeszkolonego i doświadczonego w pracy z botoksem lekarza. W ten sposób zmniejszymy ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji. Nie należy obawiać się, że botox spowoduje nieodwracalne zmiany w naszym organizmie – po pewnym czasie toksyna się dezaktywuje, powstają nowe połączenie nerwowe i wraca przewodnictwo pomiędzy nerwem a mięśniem.Czy botox może szkodzić?
Jak wygląda zabieg z użyciem botoksu?
Za każdym razem zabieg poprzedza wnikliwa konsultacja lekarska. Pod uwagę lekarz bierze trzy czynniki – jakość skóry pacjenta, jej napięcie i, co równie ważne, mimikę całej twarzy czyli działanie poszczególnych mięśni. Po takiej ocenie lekarz decyduje, w których punktach wybrany mięsień należy osłabić, a w których wzmocnić jego pracę. Następnie dobiera właściwą dawkę i za pomocą cieniutkiej igły podaje rozcieńczony preparat. Cały zabieg zajmuje około 20 minut. Nie wymaga specjalnych przygotowań – nie ma znaczenia, czy mamy środek upalnego lata, czy srogiej zimy. Można go wykonać nawet w przerwie na lunch – botox robi swoje, a my – bez konieczności urlopu – spokojnie wracamy do pracy. Już po kliku dniach widoczne staną się pierwsze efekty – zrelaksowany wygląd.
Czy botox boli?
Botox nie boli. Uczucie jest podobne do tego, jakie mamy przy zastrzykach z zastosowaniem bardzo cienkiej igły, np. w przypadku podawania insuliny. Nakłucia nie powodują zasinień czy opuchnięć.Jeżeli mamy wyjątkowego pecha, w miejscu nakłucia może się pojawić niewielki siniaczek, który można z łatwością zamaskować makijażem.
Wśród bezwzględnych przeciwwskazań dla zabiegów z botoksem znajdują się ciąża, karmienie piersią, zaburzenie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego lub nadwrażliwość na składniki preparatu. Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania antybiotyków i niektórych leków. Wszelkie wątpliwości pozwoli wyjaśnić, poprzedzająca zabieg, konsultacja medyczna.Jakie są przeciwwskazania dla zabiegów z botoksem?
Czy można przesadzić z botoksem?
Jak ze wszystkim – tutaj także wskazany jest umiar. Lepiej częściej aplikować mniejszą dawkę, niż jednorazowo dużą i skazywać się na tzw. efekt maski. Jeszcze kilka lat temu właśnie tego typu zabiegi, po których twarz zostaje pozbawiona możliwości wyrażania uczuć, były niezwykle popularne. Teraz ten trend sie zmienił – pacjenci częściej decydują się na zabiegi delikatniejsze, które nie zmieniają drastycznie rysów twarzy. Jak się okazuje, spore znaczenie mają też różnice kontynentalne – mieszkanki Stanów Zjednoczonych częściej wybierają zabiegi dające silny efekt, Europejki wolą pozostawiać swoim mięśniom większą swobodę. Zróżnicowana jest też sama Europa – Hiszpanki i Włoszki preferują zabiegi zapewniające silne, łatwo zauważalne efekty. Skandynawki, natomiast, poprawiają rysy twarzy delikatnie, pozostając w zgodzie z naturą.
Czy botox jest tylko dla kobiet i tylko na zmarszczki?
Mężczyźni najczęściej decydują się na zabieg z zużyciem botoksu kiedy chcą usunąć kłopotliwe zmarszczki na czole, np. tzw. lwią zmarszczkę. Ta metoda staje się coraz bardziej popularna wśród biznesmenów i polityków. Dzięki niej znikają bariery komunikacyjne kojarzone ze srogim wyrazem twarzy. Nadal jesteśmy postrzegani jako osoby skuteczne, ale jednocześnie bardziej przystępne. Ostrzykiwanie botoksem pozwala też zwalczyć inny, nie tylko zresztą, męski problem – nadmierne pocenie. Już jedno podanie toksyny botulinowej sprawia, że na długi czas możemy zapomnieć o skutkach nadmiernej potliwości pach, stóp czy dłoni. Botoks, ze względu na swoje właściwości doskonale sprawdza się w walce z powracającymi migrenami i bruksizmem (zgrzytanie zębami).
Czy na botox może być za wcześnie lub za późno?
Na botox nie można być ani za młodym, ani za starym. Różny wiek powoduje różne wskazania do zabiegu. Botox mogą sobie robić już 25-latki, np. jeżeli chcą zmniejszyć mars na czole, złagodzić srogi wyraz twarzy. Paniom 60-letnim zabieg pozwoli zlikwidować obwisły podbródek i poprawić owal twarzy. W zależności od wieku lekarz wybiera trochę inne miejsca iniekcji i uwzględnia zmieniające się właściwości skóry.
info.:WellDerm